Najnowsze trendy w oświetleniu wewnętrznym samochodów

25/01/2018
Oświetlenie wewnętrzne w samochodach to obecnie mocny trend w świecie motoryzacji. Producenci proponują rozwiązania, które nie tylko przekładają się na większy komfort jazdy pasażerów (zyskujących możliwość czytania podczas nocnych podróży), ale również ułatwiają prowadzenie kierowcom.Rynek oświetlenia LED od lat dostrzega duży potencjał w rynku motoryzacyjnym.

Oświetlenie wnętrza samochodu


Pojawiające się trendy i coraz większe możliwości technologii otwierają się nowe perspektywy biznesowe, a moda na stosowanie oświetlenia LED we wnętrzach samochodów pozwala jej twórcom oferować coraz skuteczniejsze i bardziej atrakcyjne rozwiązania. Oświetlenie wewnętrzne niesie za sobą oczywiście walory wizualne i może nadać wnętrzu samochodu luksusowy charakter, ale to nie jedyne jego zalety. Badanie przeprowadzone kilka lat temu przez BMW i Uniwersytet Techniczny w Ilmenau udowodniło, że dodatkowe oświetlenie wewnątrz pojazdu podnosi koncentrację kierowców i zmniejsza objawy zmęczenia podczas prowadzenia samochodu.

Kiedy mowa o oświetleniu samochodu, pierwszym, co przychodzi na myśl są elementy oświetlenia zewnętrznego – reflektory i kierunkowskazy. Diody instalowane do oświetlenia zewnętrznego pojazdu mają za zadanie maksymalne rozproszenie światła. Jednak również wewnątrz auta znajduje się kilka istotnych punktów oświetlenia. Celem producentów oświetlenia samochodowych kokpitów jest miniaturyzacja rozwiązań. Mały rozmiar materiałów oznacza większe możliwości kompletowania finalnego produktu, co wpływa na jego skuteczność i wszechstronność.

Producenci coraz częściej dają klientom możliwość indywidualizacji zamówienia, oferując im oświetlenie w spersonalizowanym kolorze, przez co mogą nadać samochodowi osobistego charakteru i niepowtarzalności. Efektywności wykorzystywania oświetlenia wewnętrznego służy ich dynamizacja. Diody LED zmieniają kolor i intensywność światła w zależności od tego co podróżujący robi w danej chwili - czy kierowca skupia się na jeździe czy chce się zrelaksować w trakcie postoju. Oświetlenie wewnętrzne może okazać się bardzo praktyczne, kiedy zamontuje się je na podłodze wzdłuż wykładziny lub nad stacją roboczą.

Dynamiczne oświetlenie wnętrza samochodu może służyć nie tylko kierowcom, ale również pasażerom pojazdów. W zależności od tego, jak chcą spędzić podróż mogą decydować o charakterze światła wewnątrz auta – nie przeszkadzając przy tym kierowcy w prowadzeniu samochodu. Możliwości ustawienia światła pozwolą im wybrać bezpośrednie oświetlenie miejsca, w którym pracują lub łagodne, rozproszone światło skierowane na linię dachu samochodu, sprzyjające odpoczynkowi w trakcie jazdy.

Autonomiczne, a więc samojezdne lub inaczej samo prowadzące się samochody, są coraz częściej nazywane przyszłością branży motoryzacji. Można się zatem spodziewać, że ich wprowadzenie pociągnie za sobą zmiany w sektorze oświetlenia. Dostrzegają to najwięksi producenci, np. Ford, który przewiduje, że wyświetlacze typu Hades-up i cienkościenne tranzystory będą w przyszłości podawać nie tylko informacje techniczne i nawigować, ale także służyć komunikacji i rozrywce. Dynamiczne sekwencje świetlne sprawdzą się także jako system pomocniczy w samochodach półautomatycznych, gdzie będą mogły na bieżąco informować kierowcę o przejęciu kierownicy lub zmianie trybu jazdy.

W przyszłości specjaliści będą kładli coraz większy nacisk na przekazywanie informacji przez systemy oświetlenia wewnętrznego pojazdu – zarówno tych technicznych (jak poziom naładowania akumulatora czy aktualny tryb jazdy), jak i bardziej prozaicznych np. o pogodzie i porze dnia.

Źródło:
Nowe trendy w oświetleniu wnętrza samochodów