Jak dokonuje się cyfryzacja w energetyce?

18/12/2017
Nieustanny rozwój sprawia, że większość popularnych urządzeń elektronicznych powszechnego użytku jest już podłączona do Internetu i może być sterowana przy pomocy aplikacji

Cyfryzacja w energetyce - ABB

Jako konsumenci nie zdajemy sobie nawet sprawy, jak dużą rolę w naszym codziennym życiu odgrywają inteligentne technologie. Coraz więcej czasu spędzamy, obsługując sprzęt zbudowany w oparciu o moc obliczeniową i narzędzia programistyczne. Kupowane przez nas produkty zmieniają nasze domy. Coraz więcej domowych urządzeń jest podłączonych do wielkich sieci komunikacyjnych wykorzystujących tysiące punktów danych. Obecnie niczym niezwykłym nie jest posiadanie głośników bezprzewodowych czy systemów dźwięku odtwarzających muzykę z serwisów internetowych. Inwestowanie w kolekcje płyt CD czy biblioteki utworów na iPoda przechodzi do przeszłości. Piekarnik podłączony do Internetu to być może jeszcze nowość, ale jak najbardziej dostępna już w sprzedaży.
 
Obecnie niemal każda osoba dysponuje średnio co najmniej czterema urządzeniami podłączonymi do Sieci, a liczba ta stale rośnie. Do 2020 r. Internet rzeczy połączy ze sobą około 33 miliardy urządzeń, jednak nie wszystkie z nich będą fabrycznie nowymi produktami.
Istnieje wiele sposobów doposażenia prostych telewizorów w niedrogie zestawy typu plug-in pozwalające oglądać filmy z Internetu. Dodatkowo możemy skorzystać z aktywowanych głosowo osobistych asystentów internetowych. Systemy ogrzewania można obsługiwać z poziomu aplikacji na smartfona po zainstalowaniu termostatów wyposażonych w łączność WiFi. Nawet używane samochody można wyposażyć w komunikację Bluetooth przy użyciu kluczy sprzętowych podłączanych do jednostek sterujących, lub w zewnętrzny moduł nawigacji GPS.
Dlaczego to robimy? Chodzi o koszty. Zdecydowanie taniej jest zainstalować niewielki, zaawansowany technicznie termostat w jadalni, niż kupić nowy, inteligentny kocioł grzewczy. Chodzi również o oszczędność cennego czasu.
 
Wprowadzanie innowacyjnych technologii do branży przemysłowej odbywa się jednak znacznie wolniej i wydaje się bardziej złożonym procesem. Dotychczas podejście do bazy zainstalowanych urządzeń było w przemyśle dość konserwatywne, przez co nie zdecydowano się skorzystać z licznych możliwości oferowanych przez cyfrowe rozwiązania. W tym względzie branża przemysłowa przypomina bardziej kolekcjonera płyt winylowych niż abonenta usługi Spotify.
Rewolucja energetyczna przyczynia się jednak do zmiany perspektywy. Rosnące oczekiwania w zakresie efektywności energetycznej oraz elastyczności i odporności sieci sprzyjają ciągłemu rozwojowi architektury sieci elektroenergetycznych. Założeniem jest tutaj zwiększenie udziału odnawialnych źródeł energii i większa liczba systemów jej magazynowania. Rozdział energii elektrycznej wchodzi w erę cyfrowych mikrosieci.
 
Obecnie łączna moc mikrosieci niskiego napięcia zainstalowanych na świecie to 1,5 GW, przy czym zakłada się, że w 2020 r. będzie to już 4 GW. Bez wątpienia mamy więc do czynienia z realną potrzebą komunikowania się i koordynacji pracy różnych elementów infrastruktury w ramach mikrosieci.
Podobnie jak w przypadku innowacji w dziedzinie elektroniki konsumenckiej związanych z Internetem rzeczy, wymiana istniejącej infrastruktury wcale nie musi być konieczna. Nie ma potrzeby wymiany wszystkiego. Cyfrowa transformacja w obszarze energetyki powinna być tak prosta, jak to tylko możliwe.
Duża liczba aparatury rozdzielczej jest wyposażona w podstawowe wyłączniki. W ciągu ostatnich dziesięciu lat zainstalowano na świecie ponad 350 milionów wyłączników bez zaawansowanych funkcji łączności czy sterowania zasobami. Ponieważ ich stan techniczny jest nadal dobry, wiele zakładów z pewnością nie zdecyduje się na ich zastąpienie nowocześniejszymi rozwiązaniami.
Modernizacja jest kluczem do rewolucji
Jak zatem podążać drogą cyfrowej rewolucji bez wymiany urządzeń na nowe? Przykładem może być moduł Ekip UP należący do linii produktowej ABB Ability™ obejmującej urządzenia podłączane do sieci. Produkt ten obsługuje funkcje programowe, które pozwalają przedsiębiorstwom unowocześnić systemy zasilania w zakładach w nieskomplikowany sposób, zwiększając ich konkurencyjność i wykorzystanie cyfrowych rozwiązań. W module zastosowano technologię „plug and play”. Po jego podłączeniu rozdzielnica obsługuje inteligentne funkcje związane z monitorowaniem, ochroną i sterowaniem. To wszystko jest możliwe dzięki jednemu, cyfrowemu produktowi.
Moduł Ekip UP pozwala zwiększyć moc rozdzielnic z 40 kW do 4 MW dzięki bezproblemowemu łączeniu się z dowolnym łącznikiem. Urządzenie poprawia efektywność energetyczną, umożliwia zarządzanie mocą i optymalizację przydzielania zasobów, przyczyniając się do obniżenia kosztów operacyjnych nawet o 30% w porównaniu z tradycyjnymi systemami zarządzania energią.
Moduł pobiera także rozwiązania programowe z platformy ABB dla produktów elektronicznych, dzięki czemu każda istniejąca sieć niskiego napięcia może stać się w pełni cyfrową mikrosiecią. Czujniki w cyfrowym module pozwalają mierzyć poziom mocy i kontrolować funkcjonowanie instalacji dzięki przesyłaniu pozyskanych danych do systemu sterowania rozdziałem energii elektrycznej ABB Ability™ działającego w chmurze. Skonfigurowanie modułu trwa mniej niż dziesięć minut, a z uwagi na brak ingerencji w konstrukcję rozdzielnicy ciągłość pracy systemu zostaje zachowana.
Cyfryzacja w energetyce