Światowy Dzień Obniżania Kosztów Energii

10/01/2018
Dziś obchodzimy Światowy Dzień Obniżania Kosztów Energii.

Dzień Obniżania Kosztów Energii

Zapoczątkowała go niezależna organizacja Canadian Energy Efficiency Alliance, działająca od 1995 roku. Na Zachodzie jest to popularne święto, w które zwraca się uwagę na możliwość obniżenia kosztów prądu i gazu - dotarło też do Polski. To dobra okazja do edukacji w kwestii domowych sposobów oszczędzania, praw konsumentów do zmiany dostawcy oraz ekologii.

Światowy Dzień Obniżania Kosztów Energii nie bez powodu wypada 10 stycznia. Za oknem szybko robi się ciemno a temperatury są najniższe w całym roku - nic dziwnego, że wiele osób zastanawia się nad wysokością rachunków za prąd i gaz.

Wysokość miesięcznych faktur za energię i gaz możemy obniżać na wiele sposobów. Zdecydowana większość Polaków deklaruje, że aktywnie oszczędza energię. Przeciętna polska rodzina wydaje na rachunki za prąd około 1200 złotych rocznie. Jak informuje raport “Polacy o źródłach energii, polityce energetycznej i stanie środowiska” CBOS z 2016 roku, 95% z nas wyłącza światło wych odząc z pomieszczenia. Nieco mniej, bo 87% Polaków używa energooszczędnych żarówek, a 88% sprzętu RTV i AGD o niskim zużyciu energii elektrycznej.
Pod koniec 2017 roku pojawiły się prognozy dotyczące podwyżek cen i energii gazu. Jednak wiemy już, że w najbliższych miesiącach wysokość rachunków utrzyma się na dotychczasowym poziomie. To dobra wiadomość, szczególnie że okres grzewczy wciąż trwa. Z drugiej strony, warto pamiętać, że już teraz Polska jest krajem, gdzie ceny energii i gazu, mierzone siłą nabywczą mieszkańców kraju, należą do jednych z najwyższych w Unii Europejskiej.

Obniżanie rachunków za prąd

W jaki sposób obiżyc rachunki za prąd?

Pierwszym krokiem w drodze do oszczędzania powinno być wyeliminowanie najczęściej popełnianego błędu polegającego na stosowaniu w wielu urządzeniach trybu czuwania. Średnio w polskim domu w trybie stand-by działają cztery urządzenia, a ich roczne zużycie prądu wynosi 175 kWh, co przekłada się na wydatki na energię wyższe o nawet 100 zł. Dobrym rozwiązaniem problemu jest podłączenie urządzeń RTV do listwy z wyłącznikiem, dzięki której w szybki sposób możesz odłączyć dopływ prądu np. na noc lub na czas nieobecności.
Chcąc zmniejszyć rachunki za energię elektryczną należy racjonalnie korzystać z oświetlenia. Nawykiem powinno stać się gaszenie światła w pomieszczeniach w których się nie przebywa. Dobrym rozwiązaniem dla zapominalskich mogą być czujniki ruchu w mieszkaniu, dzięki którym światło włącza się tylko wtedy i tylko tam, gdzie rzeczywiście jest potrzebne. Warto zainwestować w nowy sprzęt elektryczny o wysokiej klasie energetycznej oraz z wieloma nowoczesnymi programami, dzięki którym zużycie energii stanie się znacząco niższe. Mowa tutaj o lodówce, zmywarce, pralce.
Rozsądnym rozwiązaniem będzie wymiana żarówek na energooszczędne. Należy pamiętać jednak, że zużywają one dużo energii w chwili uruchamiania - nie sprawdzą się więc w miejscach, gdzie światło jest włączane tylko na chwilę, jak np. w toalecie.  Jeśli dysponujemy większym budżetem warto zainteresować się żarówkami typu LED. Są one wprawdzie dość drogie, ale w zamian oferują najniższe zużycie prądu oraz dużo większą trwałość niż pozostałe rodzaje żarówek, dając przy tym jasne światło o zróżnicowanej barwie.
Korzystając ze sprzętu RTV warto pamiętać o kilku zasadach, które sprawią, że w łatwy sposób zaoszczędzisz na rachunkach za prąd. Jedną z nich jest nastawianie czajnika z tylko taką ilością wody, która aktualnie jest potrzebna. Poza tym, jeżeli używasz piekarnika, można wyłączyć go na ostatnie 10 minut pieczenia. Nowoczesne piekarniki mają doskonałą izolację, więc w ten sposób sprzęt będzie nadal grzał, ale zużyje mniej energii. Według badań urządzeniem zużywającym najwięcej energii w domach jest lodówka. Jest ona włączona 24 godziny na dobę, siedem dni w tygodniu, dlatego odpowiada  za nawet 30% zużycia energii w domu. Trzeba pamiętać o tym, żeby otwierać ją na krótko. Dodatkowo, nie należy wkładać do niej ciepłych potraw i pamiętać, by na jej ściankach nie gromadziła się wilgoć. Na koniec warto pamiętać, że lodówka nie powinna stać w sąsiedztwie urządzeń wytwarzających ciepło (kaloryfera, piekarnika), bo w ten sposób utrudniamy jej pracę.
Jeśli chcesz zaoszczędzić warto pomyśleć nad zmianą dostawcy energii. Po zmianie ustawy i liberalizacji rynku energii w 2007 roku pojawiło się bardzo dużo małych podmiotów, które oferują niższe ceny i korzystniejsze warunki umów od dostawców prądu z którymi jesteś związany od lat. Biorąc pod uwagę, że ceny energii wzrastają, warto szczególnie zwrócić uwagę na to, iż wielu dostawców gwarantuje przy umowie rocznej lub kilkuletniej gwarancję stałej ceny, co zabezpiecza na przyszłość. Można je podzielić na jednostrefowe i dwustrefowe. W taryfach jednostrefowych cena energii elektrycznej jest jednakowa w ciągu doby, a w taryfach dwustrefowych niższa poza szczytem (w taryfach dla domu jest to noc i dwie godziny wczesnym popołudniem).  Co do zasady, energia w taryfach dwustrefowych jest znacznie droższa właśnie wtedy, kiedy najwięcej jej zużywasz, czyli rano od 6:00 i wieczorem do 22:00. Opłacalność taryfy dwustrefowej jest więc uzależniona w dużej mierze od sposobu, w jaki korzystasz z energii i możliwości przesunięcia najbardziej energochłonnych czynności na okres poza szczytem.
Źródło:
Dzień Obniżania Kosztów Energii