Wpływ oświetlenia na koncentrację w procesie nauki

19/04/2018
Właściwe oświetlenie wpływa na nas niezwykle korzystnie, zaś źle dobrane może wywołać szereg konsekwencji i utrudnić codzienne funkcjonowanie. Jaka jest rola oświetlenia w naszym życiu? Jaki wpływ ma ono na procesy zachodzące w naszym organizmie i co równie istotne oraz ściśle z tym związane – jak wpływa na proces uczenia się? Sprawdźmy!

Oświetlenie do nauki

To dość enigmatyczne stwierdzenie – wbrew pozorom – wcale nie jest przesadzone. Światło towarzyszy nam przez całe życie, wciąż jest gdzieś obok nas – za dnia naturalne światło słoneczne, natomiast po zmroku oświetlenie sztuczne. Być może właśnie dlatego, że po prostu jest – dlatego, że mamy do niego łatwy dostęp – nie zwracamy na nie większej uwagi. To duży błąd, ponieważ światło o wszystkim decyduje. W mniejszym bądź większym stopniu wpływa na każdego z nas, na zachodzące w naszych organizmach procesy psychologiczne oraz czysto biologiczne. To światło decyduje o tym, jak postrzegamy świat, to ono sprawia, że możemy go widzieć i rejestrować nawet najmniejsze szczegóły.
 
Od oświetlenia, od jego jakości, natężenia – czy tego chcemy czy nie – w dużej mierze zależy nasze samopoczucie. To ono warunkuje wiele naszych zachowań. Właściwie dobrane światło może spełniać różnorodne zadania – pobudzać do działania, sprzyjać nauce i koncentracji lub wręcz przeciwnie, wyciszać, uspokajać, wprowadzać w senność, budować nastrojową, niemal intymną atmosferę. Wszystkie wyżej przytoczone przykłady potwierdzone są naukowo. Liczne badania jasno pokazują, iż światło ma przemożny wpływ na procesy biologiczne zachodzące w naszym ciele. Jak zatem wykorzystać ten fakt?

Dzieci i… światło. Oto kolejne zagadkowe hasło, które warto rozwinąć. Nasze dzieci obecnie funkcjonują w zupełnie inny sposób niż my jeszcze kilkanaście czy kilkadziesiąt lat temu. Przez długi czas przebywają w szkole, a po lekcjach zazwyczaj udają się na tak zwane zajęcia dodatkowe. Co z tym wszystkim wspólnego ma światło? Koniec końców nasze pociechy spędzają w ciągu dnia nawet do 85 % czasu w pomieszczeniach zamkniętych! Sprawia to, że mają zdecydowanie ograniczony dostęp do naturalnego światła słonecznego. Płynące zaś od nauczycieli wieści nie napawają optymizmem – coraz częściej dostrzegają oni, iż uczniowie mają ogromne problemy z koncentracją, są nadpobudliwi lub przeciwnie bardzo apatyczni.

Do jakich wniosków to prowadzi? Przede wszystkim do takich, iż niezmiernie ważne jest stworzenie uczniom optymalnego, bezpiecznego środowiska do nauki, które będzie wspierać ich prawidłowy rozwój. Takie warunki może zapewnić m.in. odpowiednio dobrane oświetlenie, jak np. produkty marki Philips z serii Tunable White, oferowane w ramach innowacyjnego systemu SchoolVision. Ale po kolei…

Tutaj zmierzamy do najważniejszej kwestii, czyli do udowodnienia tego, że odpowiednie oświetlenie do nauki bezpośrednio przekłada się na jej efektywność, samopoczucie ucznia i jego zdolność koncentracji. Właściwe światło w szkolnych pomieszczeniach jest równie istotne jak np. Oświetlenie biurka w domowych warunkach. O tym ostatnim aspekcie mówi się sporo, natomiast o warunkach szkolnych już mniej, a przecież dziecko spędza w sali lekcyjnej wiele godzin dziennie – nawet więcej niż w domu podczas odrabiania zadań.
W związku z powyższym oświetlenie miejsca do nauki w szkole winno być zaprojektowane z ogromną dbałością o wszelkie szczegóły. Powołując się po raz kolejny na badania, warto nadmienić w tym miejscu, iż światło – zarówno w szkołach, jak i placówkach przedszkolnych – wspiera umiejętności poznawcze dzieci, rozwija zdolność postrzegania, poprawia widzenie i przez to bezpośrednio przekłada się na łatwość przyswajania nowych treści. W równym stopniu pomaga ono w kształtowaniu umiejętności czytania, jak i rozwiązywania działań matematycznych.
Właśnie takie efekty, jak wykazały badania SchoolVision, przynosi oświetlenie do nauki, które cechuje się dużym natężeniem i brakiem efektu olśnienia. Pozwala ono zdecydowanie podnieść zdolność koncentracji, co jest tak samo ważne w przypadku uczniów i przedszkolaków. Wyniki badań są jednoznaczne – odpowiednie oświetlenie do nauki (jak wyżej wspomniane, o dużej intensywności, w którym wyeliminowany jest efekt olśnienia) poprawia koncentrację o 10 do 20 %!

Oświetlenie w szkole

Jakie oświetlenie do nauki jest najlepsze?

Tutaj ponownie wracamy do innowacyjnych produktów od Philips, a dokładniej do Tunable White i systemu SchoolVision, dzięki któremu teraz już każda szkoła może stworzyć optymalne warunki do nauki i rozwoju dzieci. Nie jest tajemnicą, iż zdecydowanie najlepszym oświetleniem do nauki jest oświetlenie jasne, o dużym natężeniu, które rozbudza i dodaje energii do działania. Najlepiej sprawdzi się ono szczególnie w godzinach porannych, ponieważ pozwoli dzieciom wejść w rytm nauki i utrzymać koncentrację na wysokim poziomie.

 

Z biegiem czasu, jeśli istnieje możliwość przyciemnienia oświetlenia, warto to zrobić, aby wyeliminować u dzieci rozdrażnienie i nadpobudliwość, które są naturalną konsekwencją intensywnego wysiłku intelektualnego i długotrwałego przebywania w szkole. Nieco ciemniejsze oświetlenie jest bardziej nastrojowe, rozbudza wyobraźnię i wspiera twórcze myślenie. Dzięki właściwemu doborowi oświetlenia i umiejętnemu „zarządzaniu” nim możemy znacząco pomóc dzieciom, motywując je do działania lub wyciszając. Wszystko to przekłada się na ich zachowanie oraz kondycję psychiczną i fizyczną.
 
Choć mówimy tutaj o dzieciach i szkolnej rzeczywistości, tak naprawdę marka Philips wychodzi naprzeciw potrzebom i wymaganiom wszystkich odbiorców. Nowoczesne, bezpieczne i przyjazne oświetlenie od Philips sprawdzi się we wszystkich innych miejscach użyteczności publicznej, jak również w naszych domach.
Źródło:
Oświetlenie do nauki