Jaki naświetlacz LED wybrać?

15/09/2019

Naświetlacze LED stanowią doskonałą alternatywę dla tradycyjnych halogenów oświetleniowych. Cechują się znacznie niższym od nich zużyciem energii elektrycznej oraz kilkakrotnie dłuższą żywotnością. Szeroka gama dostępnych na rynku produktów sprawia, że wybór odpowiedniego naświetlacza może być niemałym problemem dla przyszłego użytkownika. W niniejszym poradniku postaramy się pomóc Ci dobrać najbardziej optymalny do Twoich potrzeb naświetlacz LED.
 

 Naświetlacze LED z oferty firmy LVS Polska

Moc (ilość lumenów)
 
Przyjęło się klasyfikować naświetlacze LED ze względu na ich moc. Jest to co prawda system czytelny, jednak niewiele mówiący potencjalnemu użytkownikowi. W przypadku tradycyjnych lamp halogenowych podawana moc najczęściej odzwierciedlała ilość emitowanego światła i łatwo pozwalała konsumentowi obliczyć ilość otrzymanego światła, odnosząc się choćby do zwykłej żarówki o mocy 100W. W przypadku naświetlaczy LED większe znaczenie od mocy ma ilość lumenów. Fakt ten bardzo często prowadzi do nadużyć ze strony nieuczciwych sprzedawców, którzy wykorzystując niską świadomość swoich klientów nierzadko zawyżają parametry oferowanych produktów. Dobrej jakości naświetlacz LED posiada skuteczność świetlną na poziomie ok. 80lm/W, co oznacza, że z jednego Wata mocy jest w stanie wyprodukować ok. 80 lumenów. W przypadku naświetlacza o mocy 30W wartość ta będzie wynosiła ok. 2400lm (30W x 80lm). Znając ten parametr możemy w dość łatwy sposób obliczyć ilość otrzymanego światła. Dzieląc całkowitą ilość lumenów przez liczbę 10 (2400lm / 10 = 240) otrzymamy wyrażoną w Watach przybliżoną moc tradycyjnego halogenu. W tym konkretnym przypadku naświetlacz LED o mocy 30W i strumieniu świetlnym 2400lm będzie odpowiednikiem standardowej lampy halogenowej o mocy ok. 240W. Powyższy algorytm należy jednak traktować dość orientacyjnie i nie uważać go za jedyny słuszny, niemniej praktyka pokazuje, że sprawdza się w zdecydowanej większości przypadków.
 
Fakt, że niemal niemożliwa do zmierzenia w domowych warunkach skuteczność świetlna powoduje, że na rynku jest wiele naświetlaczy LED o zawyżonych parametrach, gdzie do obliczenia odpowiednika tradycyjnego halogenu stosuje się metodę porównawczą jeden do dziesięciu, czyli naświetlacz LED o mocy 30W jest pozornie ekwiwalentem lampy halogenowej o mocy 300W. Jednak nie zawsze oznacza to, że jest to wartość zawyżona. Naświetlacz może mieć skuteczność świetlną większą niż 80lm/W, nierzadko może to być 100lm/W, a nawet więcej. Najczęściej jednak podniesienie tego parametru skutkuje drastycznym skróceniem żywotności diod LED, o czym sprzedawcy już tak chętnie nie informują. Oczywiście są na rynku dostępne urządzenia, które charakteryzują się zarówno bardzo wysoką skutecznością świetlną jak i długą żywotnością, jednak są to produkty wyraźnie droższe.
 
Barwa światła
 
Dostępne na rynku naświetlacze LED występują zazwyczaj w trzech barwach światła: ciepłej, zimnej oraz neutralnej. O tym, jaką barwę światła wybrać decyduje w dużej mierze przeznaczenie naświetlacza. Pomocne mogą okazać się następujące wskazówki:
Barwa ciepła biała: ociepla kolory oświetlanych przedmiotów, subiektywnie ilość emitowanego światła wydaje się być mniejsza w porównaniu z innymi barwami. Sugerowane zastosowanie: wszędzie tam, gdzie barwa światła ma większe znaczenie niż jego ilość, np: oświetlenie elewacji budynków, tarasów, ścieżek ogrodowych, itp.
Barwa neutralna: oświetlone kolory najbardziej zbliżone do rzeczywistych, subiektywne odczucie większej ilości emitowanego światła niż w przypadku barwy ciepłej. Sugerowane zastosowanie: miejsca, gdzie barwa światła nie ma kluczowego znaczenia natomiast wymagana jest stosunkowo duża ilość światła, np: oświetlenie drzwi wejściowych, klatek schodowych, terenu wokół budynków, billboardów reklamowych, itp.
Barwa zimna biała: sprawia, że kolory oświetlonych przedmiotów wydają się być zimniejsze niż są w rzeczywistości, subiektywnie największa ilość światła. Sugerowane zastosowanie: miejsca, w których ilość emitowanego światła ma największe znaczenie, np: oświetlenie placów, terenu wokół budynków, podjazdów, billboardów reklamowych, itp.
 

 
Klasa szczelności

Od tego czy dany naświetlacz może być instalowany na zewnątrz odpowiada stopień jego uszczelnienia. Zastosowanie ma tutaj międzynarodowy standard IP (International Protection Rating), oznaczający stopień ochrony zapewnianej przez obudowę urządzenia elektrycznego. W przypadku naświetlaczy LED najczęściej spotykaną klasą szczelności jest IP65, oznaczająca, że urządzenie jest chronione przed pyłem oraz strugami wody lanymi na obudowę z dowolnej strony. W praktyce oznacza to tyle, że urządzenie z takim oznaczeniem jest odporne na warunki atmosferyczne takie jak deszcz czy śnieg, i może być z powodzeniem stosowane na zewnątrz budynków.
 
Z czujnikiem ruchu czy bez
 
Naświetlacze LED bez wbudowanego czujnika ruchu znajdują zastosowanie wszędzie tam, gdzie zależy nam na stałym oświetleniu terenu. Doskonale sprawdzą się jako oświetlenie elewacji budynków, drzwi wejściowych, billboardów reklamowych, ścieżek ogrodowych, tarasów, garaży czy terenu wokół budynków. Naświetlacze ze zintegrowanym czujnikiem ruchu PIR sprawdzą się w miejscach, gdzie nie ma potrzeby ciągłego oświetlania terenu. Tego typu naświetlacze mają za zadanie aktywować się dopiero w momencie przecięcia wiązki podczerwieni przez poruszający się obiekt. Mogą spełniać zarówno funkcję użytkową, np. oświetlając ścieżkę do domu w momencie otwarcia furtki, bądź też funkcję prewencyjną, skutecznie odstraszając niepowołane osoby próbujące wtargnąć na nasz teren. Zintegrowany z naświetlaczem czujnik ruchu posiada wbudowany regulator, który pozwala na precyzyjne ustawienie zazwyczaj trzech parametrów, takich jak czas świecenia naświetlacza, zasięg czujnika ruchu oraz jego czułość.
 
 


Parametry naświetlaczy LED z oferty firmy LVS Polska

 
Z punktu widzenia zwykłego użytkownika przedstawione powyżej parametry są najważniejszymi, jakie należy brać pod uwagę przy zakupie naświetlaczy LED. Oczywiście dla niektórych klientów kluczowe mogą być zupełnie inne cechy, jak np. kolor obudowy czy jej wymiary, jednak i w takim przypadku w drugiej kolejności trzeba wybrać moc, barwę światła czy klasę szczelności. Generalnie przy wyborze naświetlaczy LED należy kierować się zdrowym rozsądkiem i nie oczekiwać najwyższych parametrów za najniższą cenę. Tak, jak w przypadku wszystkich towarów, zazwyczaj jakość danego produktu odzwierciedla jego cena.

Odwiedź nasz sklep elektryczny online KopelB2B i zapoznaj się z ofertą naświetlaczy i opraw: https://b2b.kopel.pl/oprawy,s1001,cp13503,pl.html

Poradnik. Jaki naświetlacz LED wybrać