Pierwsza aplikacja Trulifi w Europie Środkowo-Wschodniej w biurowcu Spectrum Tower

24/07/2019

Globalworth, wiodący inwestor biurowy w Polsce i Rumunii, we współpracy z firmą Signify przeprowadził pierwsze w Europie Środkowo-Wschodniej wdrożenie rozwiązania zapewniającego komunikację bezprzewodową z wykorzystaniem fal świetlnych. Trulifi jest dostępne w warszawskim biurowcu Spektrum Tower. Inwestycje w nowe technologie usprawniające korzystanie z przestrzeni należących do spółki to jeden z filarów strategii rozwoju Globalworth w Polsce.

Jeszcze na początku XIX wieku zaledwie 3% populacji świata mieszkała w miastach. Obecnie połowa ludzkości zgromadzona jest w mniejszych lub większych aglomeracjach, a do 2050 roku odsetek ten ma wzrosnąć do 75%. Już teraz 90% naszego czasu spędzamy w budynkach. Dlatego też technologie, które ułatwiają korzystanie z budynków, zarządzanie nimi oraz usprawniają życie w miastach to przyszłość sektora nieruchomości. Owe technologie określa się mianem PropTech – jest to skrót od angielskiego zwrotu property technology.

Obecnie tylko w Europie działa ponad 2400 start-upów, które tworzą rozwiązania technologiczne w branży nieruchomości komercyjnych. Według szacunków fundacji Proptech Poland, w Polsce jest ich ponad 100. Tylko w pierwszym półroczu 2019 roku, młode firmy proptechowe z całego świata zebrały od inwestorów ponad 12,9 mld dol. na dalszy rozwój.

Boom na rozwiązania technologiczne w branży nieruchomości wynika przede wszystkim z potrzeb najemców. Według badania CBRE EMEA Occupier Survey 2019, 46% firm jest w stanie płacić o 10% więcej za wynajem powierzchni biurowej, jeżeli znajduje się ona w budynku zapewniającym dostęp do nowoczesnych rozwiązań technologicznych. 70% organizacji przebadanych przez CBRE zamierza zwiększyć inwestycje w rozwiązania proptechowe w ciągu najbliższych trzech lat, a 83% zakłada, że takie technologie jak sztuczna inteligencja czy uczenie maszynowe będą miały znaczący wpływ na ich biznes.

Wyniki międzynarodowego badania są zbliżone to realiów polskiego rynku. Jak wynika z raportu „Technologie w branży nieruchomości PropTech 2018” opracowanego przez SkyConcept oraz redakcję Eurobuild, 83% kadry zarządzającej sektora nieruchomości w Polsce uważa, że nowoczesne technologie są motorem napędowym rozwoju biznesu na rynku real estate. 71% firm z branży ocenia, że firmy technologiczne są bardzo dobrze przygotowane do współpracy z korporacjami, a 62% firm z sektora biurowego uważa, że postępujący rozwój technologii i innowacji w najbliższych 5 latach w znacznym stopniu wyręczy ludzi w wykonywanych przez nich obowiązkach.

Trulifi zamiast sygnałów radiowych (takich jak WiFi, 4G/5G, Bluetooth itp.), wykorzystuje fale świetlne, aby umożliwić niezawodną, bezpieczną, dwukierunkową komunikację bezprzewodową z prędkościami znacznie przewyższającymi większość konwencjonalnych technologii bezprzewodowych stosowanych w miejscach pracy. Firma Globalworth zainstalowała w trzech salach konferencyjnych w swojej nieruchomości Spektrum Tower w Warszawie wersję Trulifi 6002.

Rozwiązanie firmy Signify bazuje na optycznych, bezprzewodowych nadajniko-odbiornikach, które są wbudowane w oprawy oświetleniowe marki Philips lub mogą zostać do nich dodane. Oznacza to, że użytkownicy nie muszą usuwać i wymieniać istniejącej infrastruktury oświetleniowej, aby uzyskać doskonałą jakość światła i łączność bezprzewodową. Rozwiązanie, które zostało zainstalowane w biurze Globalworth, obejmuje urządzenia LiFi wykorzystujące wiązkę podczerwoną gwarantującą dwukierunkowy przesył danych do prędkości 150 Mb/s. Łączność bezprzewodowa działa w każdych warunkach oświetleniowych – nawet przy wyłączonym świetle. Prędkość transmisji jest na tyle wysoka, że umożliwia jednoczesne strumieniowanie 30 filmów o rozdzielczości 1080p (HDTV). Odbiornik USB, podłączony do laptopa, jest potrzebny do odbioru sygnału LiFi oraz pełni rolę nadajnika, który wysyła dane z powrotem do urządzenia.

Technologia Trulifi zainstalowana w trzech salach konferencyjnych pozwalające na bezpieczną i szybką transmisję danych poprzez fale świetlne to jedna z wielu innowacji oświetleniowych jakie znajdują się w warszawskim biurze Globalworth. Koncepcja nowego zagospodarowania przestrzeni została stworzona z myślą o jego pracownikach, ale również o przyszłych najemcach. W biurze należącym do Globalworth zainstalowano oświetlenie bioadaptacyjne (Human Centric Lighting), które może być dostosowane do rytmu zegara biologicznego reagując na zmianę pory dnia i warunków atmosferycznych.

Pracownicy biura mają także możliwość niemal pełnej personalizacji swojego środowiska pracy. Dzięki intuicyjnej w obsłudze aplikacji, mogą z łatwością zmienić ustawienia światła czy temperatury przy swoim biurku z poziomu smartfona. Z kolei specjalne panele ścienne zamontowane w salach konferencyjnych dają możliwość łatwego doboru scen świetlnych w zależności od potrzeby: inne dla telekonferencji, prezentacji przed klientem czy spotkania kreatywnego. Potrzebujący ciszy pracownicy będą mogą natomiast skorzystać z pokoi, w których zainstalowane zostały specjalne oprawy tłumiące hałas. Z kolei zlokalizowane przy recepcji ekrany informacyjne, dzięki połączeniu z inteligentnym systemem oświetleniowym, na bieżąco pokazują dostępność sal konferencyjnych czy pokoi. To, co łączy wdrożone w Spektrum Tower rozwiązania, to fakt, że mają one na celu poprawę wygody użytkowników biura, przy jednoczesnym podniesieniu ich efektywności.

Źródło: