Ciekawostka branżowa

Data publikacji: 
26.03.2016

Trasy kablowe OBO
Światowy rekord ustanowiony!

obo

Czy zastanawiałeś się już jakie oszczędności osiągniesz wybierając opatentowane rozwiązania OBO Bettermann i układając trasy kablowe zdecydowanie szybciej niż do tej pory? Rekord Świata ustanowiony przez nas w ostatnich dniach lipca 2014 na płycie lotniska pod Ostrowią Mazowiecką wskazuje, iż możliwości jakie drzemią w systemach koryt kablowych OBO Magic są olbrzymie a jednocześnie wciąż w zasięgu ręki. Pomyśl o oszczędnościach jakie uzyskasz jeśli zaczniesz od dziś układać trasy kablowe w 48 minut. W tym czasie jeden instalator był w stanie ułożyć i połączyć 1000 m trasy. Ty również mógłbyś to zrobić wybierając trasy kablowe OBO Bettermann. Jak to zrobić, o tym za chwilę, ale zanim o tym zacznijmy od początku.

Przygotowania
Rekord został ustanowiony 29 lipca 2014 na lotnisku Grądy k/Ostrowii Mazowieckiej. Do wykonania trasy kablowej na odcinku 1 km zostało wykorzystanych 6 palet koryt kablowych RKS-Magic rozłożonych na planowanym odcinku. Celem było uzyskanie jak najlepszego czasu na dystansie 1000 m. Jeden instalator, który układa i łączy poszczególne odcinki oraz dwóch asystentów podających kolejne koryta. Plan zakładał czas poniżej jednej godziny.

Czas na rekord
Starter przygotowany, ręka w górę i strzał pistoletu uruchamia całą machinę wydarzeń. Pierwsze odcinki idą szybko, koryta kablowe RKS-Magic® łączą się na klik, bez żadnych dodatkowych łączników, wystarczy przyłożyć jedno w drugie i gotowe. Czuć przewagę dzięki technice. Po pierwszych 50 metrach mamy pierwszy pomiar czasu, 2:47 s, jest dobrze ale wiem że to dopiero początek, przede mną jeszcze 950 metrów a ja już zlany potem i bardzo ciężko oddychając pokonuję kolejne metry. Na 100 metrze pierwszy łyk wody, czas 5:24 s, co zaskakujące szybciej, ale ja jestem coraz bardziej zmęczony. Przydałaby się zmiana ale chcemy, żeby wykonał to jeden człowiek, jeden instalator, dlatego biegnę dalej układają kolejny odcinek RKS-Magica łącząc z poprzednim na klik. Kolejne metry idą coraz ciężej ale jednocześnie czasy są coraz lepsze. Na półmetku mamy 25:14 s. Czas świetny, jest szansa złamać jedną godzinę ale wiem, że słabnę i kryzys może nadejść w najmniej spodziewanym momencie a wtedy nasz plan pójdzie w zapomnienie. Układam kolejne metry, kolejne odcinki znikają za mną, już nie patrzę na czas ale intuicyjnie czuję, że jest coraz gorzej, chyba nie dam rady, mam wrażenie że każdy kolejny odcinek to już nie czas jak na początku 2:47 s na 50 m ale coś w okolicach 3-4 minut a to oznacza, że niestety nie dam rady ułożyć 1000 metrów w godzinę. Nikt nie podaje mi czasu, chyba tylko dlatego, żeby mnie nie załamywać ale doping nadal jest bardzo mocny. Już widzę w oddali metę, mijam znacznik 950 m i została ostatnia prosta więc daję z siebie wszystko mimo, że w nogach czuję już bardzo mocno każdy jeden metr z niemal ułożonego kilometra. Wreszcie meta jest już na wyciągnięcie ręki, mijam ją i wreszcie koniec, udało się, kilometr trasy kablowej ułożony, czekam na czas. Stoper stop i niemal natychmiast słyszę podawany czas, 48:41 s, ostatni rekordowy odcinek w czasie 1:54 s na ostatnie 50 m.

Światowy rekord ustanowiony
Cel osiągnięty, czas zdecydowanie poniżej zakładanej 1 godziny. Na koniec zostaje pomiar rezystancji. Trzy pomiary, 41 mΩ, 30 mΩ oraz 37mΩ po przeliczeniu średniej, dają w rezultacie wynik 36 mΩ. Wynik rewelacyjny, oznaczający pełną ciągłość elektryczną zgodnie z normą PN-EN 61537. Co więcej norma wymaga wyniku poniżej 50 mΩ tylko dla jednego połączenia, tu taki wynik osiągnęliśmy na odcinku 1000 m przy ponad 300 połączeniach. Opatentowana technologia OBO Bettermann pozwala zapomnieć o żmudnej pracy związanej z przeciąganiem żółto-zielonej linki wzdłuż każdego połączenia.

Długość trasy kablowej
Aby ułożyć i połączyć trasę kablową RKS-Magic® potrzeba było 48:41 s, wyobraź sobie ile czasu potrzeba aby wykonać trasę w typowym budynku biurowym. W większości przypadków wystarczyłby pewnie na to jeden dzień. A co jeśli instalatorów układających koryta kablowe będzie więcej? Trasę z wykorzystaniem koryt RKS-Magic łączącą Warszawę z Monachium 10 instalatorów wykonywałoby w niewiele ponad 3 dni, trasę wzdłuż równika Ziemi 100 instalatorów położyłoby w 27 dni. Technologia RKS-Magic® wydaje się wręcz nieziemska jednak dostępna jest dla Ciebie na wyciągnięcie ręki.

Relacja z wydarzenia na kanale YouTube OBO Bettermann Polska:

obo

Partnerzy

Szybki kontakt

Hurtownie Elektryczne
KOPEL Sp. z o. o.
ul. Polna 107, 87-100 Toruń

+48 (56) 669 14 00

Godziny otwarcia:
pn - pt: 7:00 - 16:00

Wyślij zapytanie

Newsletter