Szynoprzewody LB Plus

31/12/2022

Szynoprzewody LB Plus


Grupa LEGRAND jest jednym z czołowych producentów systemów szynoprzewodów oraz transformatorów suchych żywicznych średniego napięcia. Dzięki stałemu doskonaleniu technologii produkcji oraz systemów jakości, potwierdzonych certyfikatem ISO 9001:2008, oferuje uniwersalne i niezawodne, sprawdzone na całym świecie systemy szynoprzewodów o znamionowych wartościach prądu od 25 do 8000 A, stopniu ochrony od IP20 do IP55, z różną liczbą przewodników (2, 4, 6 lub 8) wykonanych z aluminium lub miedzi.

Wszystkie systemy szynoprzewodów poddawane są testom laboratoryjnym, ma- jącym na celu potwierdzenie ich zgodności z normami IEC/ EN 60439-1 i -2. W artykule przedstawiono najnowszą serię szynoprzewodów oświetleniowych i małej mocy o nazwie LB Plus.

Seria LB Plus – typ A Szynoprzewody uniwersalne serii LB Plus typu A cechują się nie- wielkimi rozmiarami (35x46 mm) i mogą służyć zarówno do zasilania opraw oświetleniowych, jak i do dystrybucji niskich mocy. Produkowane są dla wartości znamionowych prądu od 25 do 63 A, z 2, 4, 6 lub 8 przewodnikami wykonanymi z mie- dzi, o stopniu ochrony IP55 i odporności na uderzenia IK07.

Elementy typu A służą do bu- dowy instalacji elektrycznych za- silających oprawy oświetlenio- we oraz do realizacji zasilania obiektów przemysłowych w in- stalacjach jedno- i trójfazowych. Główne komponenty systemu to elementy proste, o długoś- ciach 3 m (z 2 lub 4 gniazda- mi odpływowymi) i 1,5 m (z 1 gniazdem odpływowym), któ- re zasilają oprawy oświetlenio- we, stanowiąc jednocześnie ich konstrukcję nośną. Gniazda od- pływowe standardowo wyposa- żone są w uchylne osłony IP55 zabezpieczone przed wypad- nięciem.

Produkty serii LB Plus do- stępne są w obudowie wyko- nanej ze stali ocynkowanej, sta- nowiącej jednocześnie przewód ochronny (PE), którego prze- wodność odpowiada miedzia- nemu przewodowi o przekroju 11 mm2. Przewodniki wewnątrz szynoprzewodu izolowane są samogasnącym tworzywem sztucznym (IEC 60695-2-12 i V0 zgodnie z UL94).
Linia produktów LB Plus obej- muje również głowice zasilające dostarczane razem z osłonami końcowymi, połączenia elastycz- ne umożliwiające zmianę kąta prowadzenia instalacji, wtyczki puste lub wyposażone w pod- stawy bezpiecznikowe, elementy do mocowania szynoprzewodu np. do ściany lub stropu, a także uchwyty i linki do podwieszania opraw oświetleniowych, które mogą być mocowane w każdym miejscu na elemencie prostym, nawet na nieużywanych gniaz- dach odpływowych.

Obsługa wtyczek może być przeprowadzana przy załączo- nym zasilaniu. Dzięki odpowied- niej konstrukcji styków, przyłą- czenie przewodu ochronnego odbywa się z wyprzedzeniem w stosunku do przyłączenia prze- wodów fazowych oraz przewo- du neutralnego. Pokrywy wty- czek wyposażone są w blokadę, która gwarantuje pewne moco- wanie w gnieździe odpływo- wym. Wtyczki mogą być opcjo- nalnie wyposażone w elementy pozycjonujące, zapewniające ich podłączenie z odpowied- niej strony w przypadku szynoprzewodów dwustronnych. Obudowy wtyczek i wszystkie części izolacyjne wykonane są z poliamidu charakteryzujące- go się zwiększoną wytrzyma- łością ogniową (EN 60695-2-1, V0 zgodnie z UL94).

Wtyczki w różnych kolorach ułatwiających identyfikację faz, dostępne są w kilku wersjach:
jednofazowe dla ustalonej fazy, o prądzie znamionowym 10 A, wyposażone w kabel (1 lub 3 m) do zasilania opraw;
jedno- lub trójfazowe z możliwością wyboru fazy, o prądzie znamionowym 16 A, puste lub z podstawą bezpiecznikową, bez kabla lub z kablem 3 m;
trójfazowe 16 i 32 A, puste lub z podstawą bezpiecznikową. Zasilanie opraw jednofazowych z systemu trójfazowego ma na celu umożliwienie dołą- czenia trzykrotnie większej licz- by opraw do jednej magistrali, pozwala również na wyelimi- nowanie tzw. efektu strobo- skopowego. Główną zaletą stosowania sy- stemu oświetleniowego LB Plus firmy ZUCCHINI jest bardzo krótki czas montażu, na który składa się zaledwie kilka pod- stawowych czynności:
podwieszenie uchwytów do mocowania elementów prostych;
zamocowanie elementów prostych;
połączenie elementów pro- stych poprzez dokręcenie śru- by śrubokrętem;
zasilenie linii za pośrednctwem głowicy zasilającej, do której przyłączy przykrę- cany jest kabel zasilający;
zamontowanie do oprawy oświetleniowej uchwytów oraz wtyczek;
podwieszenie oprawy do ma- gistrali szynoprzewodów. Instalacja elektryczna wykonana za pomocą szynoprzewodów uniwersalnych typu LB Plus jest bardzo łatwa w eksploatacji i iden- tyfikacji.

Elastyczność systemu zapewnia możliwość łatwej rozbu- dowy oraz zmian rozmieszczenia punktów oświetleniowych rów- nież w trakcie eksploatacji. Jeżeli magistrala będzie zasilana z prze- wodu szynowego dystrybucyj- nego, to każda magistrala będzie zabezpieczona, a w przypadku zwarcia pozostałe magistrale nie zostaną pozbawione zasilania.
Seria LB Plus – typ B Szynoprzewody tupu B stano- wią rozwinięcie/rozszerzenie sy- stemu oświetleniowego LB Plus typu A. Elementy proste w syste- mie LB Plus typu B mają więk- sze wymiary (35x77 mm) oraz odmienną konstrukcję, zapew- niającą podwyższoną sztywność, dlatego też nawet przy stosowa- niu ciężkich lamp wyładowczych odległość pomiędzy zamocowa- niami elementu prostego może wynosić do 7 m. Ponadto sy- stem LB Plus B ma dwa roz- dzielone galwanicznie niezależ- ne obwody elektryczne o różnej liczbie faz: 0+2, 0+4, 2+4, 4+4 z przewodnikami wykonanymi z miedzi. Jeden służy do zasila- nia obwodu roboczego, a drugi na przykład do zasilania opraw rezerwowych lub opraw oświet- lenia awaryjnego. Przewodniki wewnątrz szynoprzewodu są izolowane samogasnącym two- rzywem sztucznym ZH (bez zawartości związków haloge- nu). Pozostałe parametry, takie jak prądy znamionowe i stopnie ochrony, są identyczne jak dla systemu LB Plus typu A. Tak samo jak w przypadku systemu LB Plus A, w systemie LB Plus B długości elementów prostych wynoszą odpowiednio 3 i 1,5 m, ale liczba gniazd od- pływowych dla odcinków 3 m wynosi 4 lub 6 (zamiast 2 i 4). Obudowa zbudowana jest z bla- chy stalowej ocynkowanej, któ- ra stanowi jednocześnie prze- wód ochronny (PE), którego przewodność odpowiada mie- dzianemu przewodowi o prze- kroju 24 mm2. Elementy proste dostępne są również w wersji malowanej w dowolnym kolo- rze z palety RAL (na życzenie) oraz w wersji ze stali nierdzew- nej (tylko dla LB Plus B) Zaprojektowanie i zrealizo- wanie instalacji elektrycznych w oparciu o systemy szyno- przewodów zapewnia wszyst- kim użytkownikom wiele korzyści.

INSTALACJE I SYSTEMY ELEKTRYCZNE

Dla projektanta instalacji elek- trycznej projektowanie staje się bardzo proste. Ewentualna mo- dyfikacja zaprojektowanego systemu w przyszłości jest ła- twa, nie jest konieczne po- siadanie informacji na temat rozmieszczenia przyłączanych urządzeń oraz dokładnego za- planowania punktów przyłą- czenia. Zaprojektowanie syste- mu zbudowanego w oparciu o system szynoprzewodów zajmuje mniej czasu, co znacznie wpływa na ograniczenie kosztów opracowania projek- tu. Ponadto, dzięki uniwersalnej konstrukcji szynoprzewodów, ich instalacja jest bardzo prosta i nie wymaga zaawansowanych narzędzi oraz specjalistycznego doświadczenia.

Użytkownik, który musi czę- sto dokonywać zmian w instala- cji elektrycznej, np. przy prze- mieszczaniu urządzeń lub przy rozbudowie instalacji, może ich dokonać nawet wtedy, gdy instalacja znajduje się pod napięciem, zachowując wysoki poziom bezpieczeństwa. Dodatkowo, elementy instalacji elektrycznej zbudowanej w oparciu o szyno- przewody mogą być łatwo zde- montowane i wykorzystane po- nownie w nowej instalacji.

System szynoprzewodów ge- neralnie nie wymaga konser- wacji i wymiany elementów przez cały czas użytkowania. Oznacza to znaczną redukcję kosztów związanych z przerwami produkcyjnymi, przeznaczo- nymi na prace remontowo-kon- serwacyjne i obniżenie kosztów administracyjnych. Wszystkie te czynniki uzasadniają rosnącą ten- dencję instalowania systemów zbudowanych w oparciu o szy- noprzewody, zamiast tradycyjnych instalacji z kabli i kanałów kablowych.

Przejdź do produktów Legrand w KopelB2B: https://b2b.kopel.pl/search/8929/pl/legrand-polska-sp-z-o-o-