Co należy zrobić, aby otrzymać dofinansowanie w programie SOWA LED?

06/08/2018

Program SOWA-LED w 5 krokach:

Sowa LED w pięciu krokach

Krok 1: Opracowanie audytu energetycznego


Pierwszym krokiem do uzyskania dofinansowania jest opracowanie audytu oświetleniowego, czyli opisu aktualnego stanu oświetlenia, jakie ma zostać zmienione lub zmodernizowane.
Audyt powinien zawierać szczegółową inwentaryzację opraw, słupów, wysięgników, szafek oświetleniowych i punktów rozliczania energii. Ocenić należy też zgodność obecnego oświetlenia z normami oraz działanie układów sterowania oświetleniem

Krok 2: Sporządzenie planu oświetlenia

Do audytu należy dołączyć plan modernizacji oświetlenia oraz realny harmonogram rzeczowo-finansowy inwestycji sporządzony na podstawie wzoru udostępnionego przez NFOŚiGW. Należy zwrócić szczególną uwagę na to, aby rozwiązania zawarte w planie umożliwiły osiągnięcie wymaganych efektów ekologicznych. Zużycie energii elektrycznej powinno zmniejszyć się o co najmniej 40% w stosunku do stanu obecnego, a wygenerowane oszczędności utrzymywać się na poziomie nie mniejszym niż 150MWh rocznie. Jednocześnie koszt inwestycyjny nie może przekroczyć 20 000 [zł/MWh]. Wnioski, które nie będą spełniać tych warunków nie będą brane pod uwagę.

Przygotowanie audytu i planu oświetlenia jest dość kosztowne. Wydaną sumę można jednak dopisać do kosztów kwalifikowanych całego przedsięwzięcia. Poza tym „Taki masterplan to szansa na ujednolicenie i zracjonalizowanie oświetlenia w mieście. Wiąże wszystkie jednostki obsługujące samorządy. Jeśli miasto przyjmie swój masterplan i rada miejska go przegłosuje, wszystkie jednostki, które są w posiadaniu infrastruktury na terenie miasta, np. spółka energetyczna lub zarząd dróg miejskich, muszą się do takiego planu dostosować. Pozwoli to nie tylko ujednolicić infrastrukturę, ale przede wszystkim kreować atrakcyjny wizerunek miasta za pomocą światła. To znacznie ułatwia prace modernizacyjne” — przekonuje cytowany już Piotr Nowiński.

Krok 3: Złożenie wniosku i zawarcie umowy

Gotowy wniosek można złożyć w formie elektronicznej przez GWD albo w kancelarii NFOŚiGW. Aby wniosek został rozpatrzony należy złożyć go w ogłoszonym terminie naboru. Pierwszy nabór wniosków trwa od 24 maja do 30 października 2018 r. Kolejne nabory będą ogłaszane sukcesywnie, a projekty na bieżąco oceniane. Program będzie realizowany do roku 2021 r.

Krok 4: Negocjacje warunków dofinansowania

Jeśli NFOŚiGW pozytywne rozpatrzy wniosek, odbywają się negocjacje, których celem jest m.in ustalenie finalnej kwoty dofinansowania. Negocjacje nie muszą odbywać się wyłącznie w siedzibie NFOŚiGW. Inne możliwe warianty to wideokonferencja lub negocjacje korespondencyjne. Po zakończeniu negocjacji NFOŚiGW przygotowuje umowę, do której załączany jest zaakceptowany harmonogram rzeczowo-finansowy.

Krok 5: Liczy się efekt

Realizacja celów określonych w planie będzie weryfikowana, przy pomocy wskaźników efektywnościowych. Jeśli nie uda się ich spełnić, nie będzie można wnioskować o zwrócenie wspomnianych 10% kosztów poniesionych na modernizacje. Należy więc wybrać takie rozwiązania, które bez trudu umożliwią nam realizację następujących celów:

Ilość zaoszczędzonej energii elektrycznej (końcowej)
– co najmniej 10 000 MWh/rok

Zmniejszenie emisji CO2
– co najmniej 7 980 Mg /rok

Ograniczenie emisji dwutlenku siarki
– co najmniej 15,16 Mg SO2/rok

Ograniczenie emisji tlenków azotu
– co najmniej 9,54 Mg NOx/rok

Ograniczenie emisji pyłów ogółem
– co najmniej 0,6 Mg/rok.

Oprócz tego wymagane jest:

  • Opłacenie wszystkich zobowiązań pieniężnych wobec Narodowego Funduszu nie później niż trzy lata przed złożeniem wniosku o umorzenie części pożyczki.
  • Realizacja celów w terminie określonym w harmonogramie.
  • Potwierdzenie zachowania trwałości przedsięwzięcia zgodnie z zawartą umową pożyczki.

Jeśli uda nam się spełnić te warunki, możemy złożyć wniosek o umorzenie 10% pożyczki. Wcześniej zgodnie z harmonogramem należy jednak spłacić min. 75% wypłaconej kwoty. Pożyczka udzielona jest na okres nie dłuższy niż 15 lat.

Źródło:
Sowa LED