Industry 4.0. - cyfryzacja rozdzielnic niskiego napięcia

10/12/2018

Czy jesteśmy gotowi na cyfryzację rozdzielnic niskiego napięcia?

To z pozoru proste pytanie niesie za sobą wielką zmianę, rewolucję przemysłową, określaną jako Industry 4.0. Ta rewolucja dzieje się już teraz, również w systemach zasilania, co stało się dla nas motywacją, aby w przededniu targów Energetab 2018 zaprezentować naszym kluczowym klientom oraz partnerom biznesowym najnowocześniejsze trendy z zakresu cyfryzacji rozdzielnic niskiego napięcia.
Także wcześniejsze doświadczenia Siemensa w wykorzystaniu systemów automatyki w rozdzielnicach, aktualne trendy na rynku i wreszcie strategia spółki były inspiracją do tematu tegorocznej konferencji pt. „SIDIRO – dygitalizacja rozdzielnic”.
Odpowiadając na pytanie „Czy jesteśmy gotowi na cyfryzację rozdzielnic niskiego napięcia?” można przedstawić wiele argumentów. Z pewnością nad jednym warto się pochylić. Cyfryzacja jest procesem – procesem rozwoju, modernizacji. Dla jednego użytkownika będzie to zdalne odczytywanie liczników energii np. z mierników parametrów sieci PAC, dla innych zbieranie danych na temat zakłóceń za pomocą aplikacji analitycznej w chmurze np. z wykorzystaniem MindSphere. Każda z tych modernizacji ma jednak wspólny cel – ułatwić obsługę systemów zasilania niskiego napięcia.
Zdalna kontrola to podstawa
Jednym z zagadnień zaprezentowanych na konferencji była cyfryzacja w wyłącznikach. Wyłączniki kompaktowe z serii Sentron 3VA to niezwykle innowacyjna oferta zabezpieczeń do 1600 A. Urządzenia spełniają podstawowe wymagania jakimi są: zabezpieczenie przeciążeniowe i zwarciowe instalacji, bezpieczne odłączenie napięcia zgodnie z EN 60204 czy realizacja zdalnego załączenia lub wyłączenia poprzez działanie napędu silnikowego. Te cechy posiada większość wyłączników kompaktowych na rynku.
Jednak Siemens w swoich rozwiązaniach proponuje o wiele więcej. Dzięki zastosowaniu nowoczesnego wyzwalacza elektronicznego już dziś możemy realizować zadania przyszłości. Stosując wyłączniki wyposażone w moduły komunikacji realizujemy:
  •     zdalny odczyt parametrów: od prądów, przez zużycie energii aż do zawartości harmonicznych THD;
  •     zdalną obsługę wyłącznie za pośrednictwem portu komunikacyjnego np. Ethernetu, umożliwiającą sterowanie z różnych systemów kontroli;
  •     zdalne wprowadzanie nastaw wyłącznika;
  •     zdalny serwis, który pozwala np. na sprawdzenie przyczyny zadziałania nadprądowego.
Źródło: