Czym różni się Li-Fi od Visible Light Communications (VLC)?

Data publikacji: 
30.11.2018
Dla wielu z nas dostępność Wi-Fi jest już codziennością. Bezprzewodowo dostarczane dane stały się towarem w naszym codziennym życiu, na równi z elektrycznością i oświetleniem. Wi-Fi jest wszędzie, mają je nasi sąsiedzi, jest obecne w sklepach, restauracjach, pociągach i na lotniskach. Wszyscy znamy i rozumiemy zalety i korzyści płynące z dostępności Wi-Fi, ale czym jest Li-Fi i dlaczego  w niedalekiej przyszłości może stać się tak istotne?


Li-Fi podobnie jak Wi-Fi, umożliwia bezprzewodową łączność z Internetem wielu urządzeniom elektronicznym, takim jak laptopy, tablety i smartfony. Wi-Fi realizuje ją na częstotliwościach radiowych, natomiast Li-Fi osiąga to za pomocą światła, co może zapewnić niespotykaną przepustowość przesyłu danych.

Warto brać pod uwagę, że bezprzewodowe przesyłanie danych jest wymagane nie tylko w naszych tradycyjnych urządzeniach łączności. Dziś nawet nasze telewizory, głośniki, słuchawki, drukarki, okulary rzeczywistości wirtualnej VR, a nawet lodówki używają bezprzewodowej łączności do podstawowej komunikacji. Obecnie przewiduje się, że do 2020 r. na świecie będzie 20 mld. urządzeń łączących się z Internetem w sposób bezprzewodowy. Ponadto prawie 80 proc. danych przekazywanych bezprzewodowo to przekazy video niezbędne do działanie popularnego oprogramowania komputerowego i aplikacji takich jak media społecznościowe, usług strumieniowania video, np. Netflix, oraz wirtualnej i rozszerzonej rzeczywistości.

Technologie oparte na częstotliwościach radiowych, takie jak Wi-Fi,  wyczerpują cały zakres dostępnych częstotliwości, aby wspierać cyfrową rewolucję, a Li-Fi może pomóc w stworzeniu dodatkowych możliwości następnej generacji łączności bezprzewodowej.

Czym różni się Li-Fi od Visible Light Communications (VLC)?

Vissible Light Communications to bardzo ogólny termin, który wskazuje na jakąkolwiek formę transmisji danych za pomocą światła. Historycznie biorąc określenie to było stosowane przede wszystkim do opisu jednokierunkowego przekazywania danych z punktu do punktu przy niskich prędkościach transmisji danych.
Technologia Li-Fi obejmuje zaawansowane funkcje sieciowe. Oryginalne Li-Fi jest w pełni sieciowym, dwukierunkowym i szybkim systemem łączności bezprzewodowej wykorzystującym światło do transmisji danych.

 

Partnerzy

Szybki kontakt

Hurtownie Elektryczne
KOPEL Sp. z o. o.
ul. Polna 107, 87-100 Toruń

+48 (56) 669 14 00

Godziny otwarcia:
pn - pt: 7:00 - 16:00

Wyślij zapytanie

Newsletter