Najbardziej stroma kolejka linowa w Europie z napędem od ABB

Data publikacji: 
21.12.2017
W ostatnich dniach uroczyście otwarto nową kolejkę linową, która wjeżdża do kurortu narciarskiego Stoos. Kolejka, która powstawała przez 5 lat uważana jest przez ekspertów za cud techniki: podczas podróży pokonuje trasę o długości ok. 1,7 km do położonego o prawie 750 metrów wyżej ośrodka turystycznego. Nie byłoby w tym nic nadzwyczajnego, gdyby nie to, że trasa wiedzie przez ekstremalne urwisko pełne stromych podjazdów...

Najbardziej stroma kolejka linowa w Europie z napędem ABB


Podczas podróży kolejka pokonuje nawet 110-procentowe nachylenia. Innymi słowy oznacza to, że na 100 metrach trasy uzyskuje się wzniesienie 110 metrów. Dla porównania: najbardziej stroma na świecie droga samochodowa już przy nachyleniu 35 procent jest dla większości pojazdów praktycznie nieprzejezdna.

Co ciekawe, dzięki nowoczesnym technologiom, pasażerowie nie mają poczucia, że pokonują niezwykle stromą i niebezpieczną trasę. Dzięki specjalnemu systemowi automatyki, który dopasowuje podłogę cylindrycznej kabiny do zmieniającego się nachylenia, pasażerowie podczas całej podróży stoją na poziomej platformie.

Siła napędowa niezbędna dla kolejki pochodzi z dwóch wykonanych na zamówienie silników niskonapięciowych firmy ABB. Oba mają moc 1,15 megawata i są połączone z dwiema przetwornicami częstotliwości ABB, które w zależności od potrzeby zapewniają odpowiednią prędkość obrotową, a przez to energooszczędną pracę. Dzięki temu nowa kolejka na Stoos osiąga prędkość do dziesięciu metrów na sekundę (36 km/h) i może przewozić około 1500 pasażerów na godzinę w każdym kierunku. Zastępuje ona ponad 80-letnią starą kolejkę linową, która miała mniejszą pojemność i była znacznie wolniejsza na trasie.


Kto odważyłby się wsiąść ?:)

Partnerzy

Szybki kontakt

Hurtownie Elektryczne
KOPEL Sp. z o. o.
ul. Polna 107, 87-100 Toruń

+48 (56) 669 14 00

Godziny otwarcia:
pn - pt: 7:00 - 16:00

Wyślij zapytanie

Newsletter