Odszedł legendarny projektant oświetlenia, nazywany poetą światła - Ingo Maurer

29/10/2019
W poniedziałek 21 października 2019 r., w wieku 87 lat, zmarł Ingo Maurer, słynny niemiecki projektant zajmujący się przede wszystkim oświetleniem.

 Ingo Maurer nie żyje

Ingo Maurer był autorem wielu lamp, które stały się ikonami designu i wyznaczały trendy. Nazywano go poetą światła, był wizjonerem i innowatorem. Urodził się w niewielkiej osadzie Reichenau na wyspie leżącej na Jeziorze Bodeńskim, w tradycyjnej rodzinie rybaków. Studiował projektowanie graficzne w Monachium. W 1960 roku wyjechał do Stanów Zjednoczonych. Pracował w Nowym Jorku i San Francisco jako grafik. W 1963 wrócił do Niemiec i założył Design M (obecnie: Ingo Maurer GmbH), studio projektujące i produkujące lampy.
Na zmianę profilu jego zainteresowań wpłynęła fascynacja zwykłą żarówką, będącą jego zdaniem doskonałym połączeniem poezji i technologii. Rozgłos przyniosła mu jedna z jego pierwszych prac – wyglądająca jak żarówka lampa Bulb, która w 1966 znalazła się w zbiorach nowojorskiego Museum of Modern Art (MoMA). Ten minimalistyczny, surowy projekt w latach 60. wzbudził sensację, a dziś nadal wygląda nowocześnie. Stał się też znakiem rozpoznawczym Maurera, który zawsze szukał innowacyjnych, a zarazem prostych rozwiązań.
Był jednym z pierwszych projektantów, którzy zastosowali nowe źródła światła: halogeny i diody LED. W dekoracyjnej lampie o nazwie La Bellissima Brutta użył oświetlenia LED. Jednym z projektów, które przyniosły Maurerowi sukces komercyjny, jest żyrandol Zettel’z, zasługujący na miano instalacji świetlnej. Żyrandol składa się z drucików różnej długości, do których przypięte są niewielkie karteczki. 40 z nich jest firmowo zadrukowanych, 40 czystych można zapisać lub ozdobić samemu. W ten sposób nabywca ma możliwość uczestniczenia w procesie twórczym i stworzenia własnego, niepowtarzalnego przedmiotu.
Źródło: