Inteligentne domy i Internet Rzeczy to nasza rzeczywistość!

01/05/2019

Otaczamy się dzisiaj coraz większą liczbą urządzeń, które wymagają od nas pamiętania o wielu dodatkowych czynnościach. Wstając rano, musimy podnieść rolety, a wychodząc z domu, pogasić światła, sprawdzić, czy zamknęliśmy okna oraz uzbroić system alarmowy. Bardzo często te codzienne obowiązki stają się na tyle uciążliwe, że przestajemy je wykonywać. Dobrym przykładem jest tutaj alarm, którego nie uzbrajamy, gdy wychodzimy na chwilę do sklepu, na spacer z psem czy na przysłowiową godzinkę w odwiedziny do znajomych.

Głównym zadaniem inteligentnego domu jest zadbanie o nasze bezpieczeństwo, optymalizacja kosztów użytkowania budynku oraz podniesienie komfortu. Gdy wyjdziemy, np. do pracy, dom sam wykryje nieobecność domowników i automatycznie pogasi światła, obniży temperaturę w pomieszczeniach oraz uzbroi alarm.Inteligentny budynek to idea rozwijana od lat 90-tych XX wieku. Zakłada ona zintegrowanie wszystkich możliwych instalacji w ramach jednego systemu sterowania.
Inteligentne systemy nie tylko stwarzają możliwość automatyzacji wielu procesów zachodzących w domu, ale pozwalają również na zdalny dostęp do niego w każdej chwili i z każdego miejsca, a wszystko to za pomocą najzwyklejszego telefonu komórkowego. Tym samym mamy pełną kontrolę stanu wszystkich urządzeń, łącznie z podglądem obrazu z monitoringu.

Lodówka, zamawiająca w sklepie brakujące produkty. Dom, który pod naszą nieobecność, sam zamyka szczelnie wszystkie okna przed deszczem i steruje oświetleniem. Lista możliwych funkcji jest bardzo długa i obejmuje nawet tak egzotyczne propozycje jak integracja dronów do automatycznego monitorowania stref alarmowych czy opiekę nad osobami starszymi. Z każdym dniem użytkownicy wymyślają kolejne zastosowania. Jedyne, co nas ogranicza, to wyobraźnia…

Inteligentne domy to już nie przyszłość i sceny z filmu science fiction – to nasza rzeczywistość!

Rozwój inteligentnych rozwiązań nie mógłby być możliwy bez szerokiej ekspansji  IoT.

Internet rzeczy (Internet of Things, IoT) to koncepcja, zgodnie z którą przedmioty mogą się ze sobą komunikować, wymieniać i przetwarzać dane za pośrednictwem sieci.  Szacuje się, że do 2020 roku będzie już ponad 50 mld urządzeń podłączonych do IoT – nie tylko komputerów i smartfonów, ale również sprzętów domowych czy tzw. wearables, czyli ubrań, biżuterii i gadżetów wyposażonych w sensory zdolne łączyć się z Internetem.

W świecie IoT wszystkie komunikaty wysyłane są natychmiast, a dane analizowane w czasie rzeczywistym. Choć termin IoT został użyty już w 1999 r. przez Kevina Ashtona, brytyjskiego eksperta w dziedzinie nowych technologii, dopiero dziś ma on realną szansę na powodzenie. Wpływa na to upowszechnianie technologii LTE, dostęp do tańszych urządzeń tj. modułów komunikacyjnych czy pamięci masowych, popularyzacja cloud computing oraz Big Data. Wszystkie wymienione technologie są niezbędne do komunikacji pomiędzy maszynami na masową skalę, ale przede wszystkim – do wydajnej analizy generowanych i zbieranych przez nie danych.
Dziś analizą zajmują się głównie komputery, ale to człowiek decyduje o charakterze i czasie ich pracy. Jest on jednak z natury mniej wydajny od maszyn, przez co możliwości analizy dużych zbiorów danych w czasie rzeczywistym są ograniczone.
Według opracowanego przez IAB raportu „Internet Rzeczy w Polsce” najwięcej urządzeń znajduje obecnie zastosowanie w obszarach smart dom, wearables oraz RTV i AGD. Producenci implementują już moduły Wi-Fi nawet w drobnych sprzętach domowych, a inteligentne lodówki czy odkurzacze są coraz powszechniejsze. Według IAB Polska to właśnie kategoria smart dom ma największy potencjał związany z IoT, ponieważ z domowego WiFi korzysta w tej chwili ok. 77 proc. polskich gospodarstw domowych.

Poprzez internetową synchronizację i dostęp do jak największej liczby urządzeń domowych z poziomu smartfona lub komputera, rozwiązania smart wnoszą do codziennego życia nową jakość komfortu i bezpieczeństwa

Kontroluj cały dom jednym palcem! – SUPLA ZAMEL

Jednym z producentów, który dostrzega ogromny potencjał IoT oraz inteligentnych rozwiązań, jest ZAMEL.

ZAMEL to polska, rodzinna firma, która od ponad 29 lat działa na rynku branży elektrotechnicznej, dynamicznie się rozwijając.

We wrześniu 2016 roku  wychodząc naprzeciw zmieniających się potrzeb klientów, firma  przyłączyła się do projektu SUPLA (otwarty system Automatyki budynkowej).  Efektem tej współpracy było wprowadzenie na rynek nowej linii produktów. Idea firmy Zamel zamyka się w następujących słowach: Pozostawić kontrolę najbardziej podstawowych parametrów urządzeniom, które są do tego stworzone. Kontrole z każdego miejsca, jednym kliknięciem, aby mieć więcej wolnego czasu dla siebie.

Zamel- Supla 

Prawdą jest, że dostępne na rynku systemy automatyki budynkowej są zazwyczaj bardzo złożone, zamknięte i kosztowne. W wielu przypadkach wymagają instalacji już na etapie budowy obiektu. SUPLA jest prosta, otwarta i bezpłatna.

Urządzenia SUPLA są proste w montażu i konfiguracji. Pozwalają na integrację i sterowanie m.in. oświetleniem RGB oraz zwykłym, sprzętem RTV i AGD oraz roletami. Umożliwiają kontrolowanie temperatury w pomieszczeniach. Wszystko to za pośrednictwem smartfona lub tabletu.

Cechy systemu:

•          komunikacja poprzez Wi-Fi

•          możliwość zdalnego podglądu stanu instalacji z dowolnego miejsca na świecie

•          brak jednostki centralnej

•          współpraca z klasycznymi łącznikami

•          możliwość sterowania zgodnie z  harmonogramem za pośrednictwem chmury

SUPLA-CLOUD jest punktem centralnym łączącym ze sobą urządzenia wykonawcze, które sterują pośrednio lub bezpośrednio wyposażeniem domu, oraz firmy z aplikacjami klienckimi, które można zainstalować na tabletach oraz smartfonach. Oprogramowanie to pozwala na zarządzanie z jednego miejsca całą infrastrukturą systemu przy użyciu dowolnej - nowoczesnej przeglądarki internetowej. Dostęp do serwera jest bezpłatny. Użytkownik może również uruchomić własny niezależny serwer pracujący w sieci Internet lub w obrębie sieci domowej, wykorzystując do tego źródła systemu, które są do pobrania w serwisie GITHUB.
Aby skorzystać z systemu SUPLA, należy pobrać go ze strony www.supla.org/pl/download.
W ramach projektu SUPLA, ZAMEL oferuje sterowniki Wi-Fi dopuszkowe 1-kanałowy ROW-01, 2-kanałowy ROW-02, 7-kanałowy ROW-07, sterownik rolet SRW-01, sterownik rolet SRW-03 + 1 dodatkowy kanał, sterownik LED RGB Wi-Fi SLW-01, sterownik LED jednokolorowy SLW-02, sterownik bramowy SBW-01 oraz przycisk nożny PNW-01.
Wszystkie produkty SUPLA komunikują się poprzez sieć bezprzewodową Wi-Fi. Dzięki temu nie ma potrzeby inwestować w drogie kontrolery automatyki budynkowej. Przez Wi-Fi można łączyć się z urządzeniami z dowolnego miejsca na ziemi. Nie trzeba się martwić o doprowadzanie dodatkowych przewodów komunikacyjnych do urządzeń.

ODBIORNIK WI-FI DOPUSZKOWY 1-KANAŁOWY DWUKIERUNKOWY TYP: ROW-01

ROW-01 należy do rodziny produktów zastosowanych do sterowania inteligentnym domem poprzez Wi-Fi. Urządzenie korzysta z technologii SUPLA-CLOUD i umożliwia zarządzanie oświetleniem, włączanie i wyłączanie gniazdek oraz urządzeń elektrycznych za pomocą smartfona lub tabletu. Odbiorniki ROW-01 znajdują zastosowanie zarówno jako elementy do montażu w puszkach pod- i natynkowych, oraz jako urządzenia wykonawcze zabudowywane bezpośrednio w obudowach opraw oświetleniowych.

CECHY FUNKCJONALNE PRODUKTU:

  • montaż puszkowy,
  • komunikacja radiowa Wi-Fi 2.4GHz,
  • możliwość sterowania 1 kanałem, sterowanie może zostać wysterowane lokalnie oraz z poziomu aplikacji na smartfonie,
  • prosta instalacja i konfiguracja oraz brak potrzeby dodatkowego okablowania, konieczności instalacji na etapie budowy obiektu,
  •  wszystko pod ręką- sprawdź czy wyłączyłeś światło, kuchenkę lub czajnik po wyjściu z domu. Wystarczy, że zamontujesz urządzenia SUPLA i natychmiast możesz sprawdzić czy rzeczywiście wszystko, co powinno, zastało wyłączone.
  • darmowa aplikacja do obsługi sterownika,
  • brak konieczności stosowania dodatkowych elementów sterujących takich jak kontroler,
  • zdalny dostęp do sterowania bez konieczności przekierowania połączenia.

ODBIORNIK WI-FI DOPUSZKOWY 2-KANAŁOWY DWUKIERUNKOWY TYP: ROW-02

Sterownik ROW-02 umożliwia sterowanie oświetleniem za pomocą przycisków lub łączników w trybie bistabilnym. Dodatkowo dzięki wbudowanemu modułowi Wi-Fi możliwe jest zdalne zarządzanie oświetleniem za pomocą aplikacji na smartfonie dzięki czemu użytkownik może sterować oświetleniem z dowolnego miejsca na świecie. Dodatkowo urządzenie informuje o stanie oświetlenia i możliwe jest także automatyczne uruchomienie lub wyłączenie oświetlenia wg zapisanego w „chmurze” harmonogramu.

CECHY FUNKCJONALNE PRODUKTU:

  • montaż puszkowy,
  • komunikacja radiowa Wi-Fi 2.4GHz,
  • współpraca z łącznikami zwykłymi oraz z przyciskami,
  • możliwość sterowania 2 kanałami niezależnie, sterowanie może zostać wysterowane lokalnie oraz z poziomu aplikacji na smartfonie,
  • idealne rozwiązanie do instalacji pod włącznikiem 2- klawiszowym pozwala dodać funkcjonalność sterowania z smartfona.
  • darmowa aplikacja do obsługi sterownika,
  • brak konieczności stosowania dodatkowych elementów sterujących takich jak kontroler,
  • zdalny dostęp do sterowania bez konieczności przekierowania połączenia.

ODBIORNIK WI-FI NATYNKOWY 7-KANAŁOWY TYP: ROW-07

Sterownik ROW-07 umożliwia sterowanie oświetleniem oraz innymi urządzeniami elektrycznymi. Dzięki wbudowanemu modułowi Wi-Fi możliwe jest zdalne zarządzanie załączeniem/wyłączeniem aż 7 urządzeń. ROW-07 informuje o ich stanie, dzięki czemu mamy informację zwrotną czy urządzenia są załączone czy też wyłączone. Użytkownik może sterować urządzeniami z dowolnego miejsca na świecie. Dzięki aplikacji SUPLA-CLOUD możliwe jest także automatyczne uruchomienie lub wyłączenie urządzeń wg zapisanego w „chmurze” harmonogramu.

CECHY FUNKCJONALNE PRODUKTU:

  • montaż natynkowy,
  • komunikacja radiowa Wi-Fi 2.4GHz,
  • 7 kanałów niezależnych- sterowanie
  • może zostać wykonane z poziomu smartfona i automatycznie z użyciem harmonogramu,
  • idealnie nadaje się do instalacji elektrycznej pozwalając dodać funkcjonalność sterowania ze smartfona
  • darmowa aplikacja do obsługi sterownika,
  • brak konieczności stosowania dodatkowych elementów sterujących takich jak kontroler,
  • zdalny dostęp do sterowania bez konieczności przekierowania połączenia.

W świecie, gdzie technologia jest wszechobecna i zmierza ona do poprawy funkcjonalności, nie może zabraknąć tak powszechnego elementu jakim jest brama wjazdowa wraz z napędem elektrycznym, roleta na oknie czy oświetlenie LED.

Nie ma nic wygodniejszego z punktu widzenia użytkownika niż sterowanie takimi urządzeniami za pomocą komunikacji radiowej Wi-Fi.
ZAMEL SUPLA wychodzi naprzeciw oczekiwaniom klientów i wprowadziła także takie udogodnienia do swojej oferty:

STEROWNIK BRAMOWY WI-FI 1-KANAŁOWY DWUKIERUNKOWY TYP: SBW-01

Sterownik bramowy pozwala na integrację z dowolnym napędem bramowym i umożliwia zdalną kontrolę bramy poprzez aplikację mobilną SUPLA. Urządzenie przystosowane jest do montażu bezpośrednio w napędzie. Dzięki zasilaniu 24V jest w pełni bezpieczne. Podłączając sygnały z wyłączników krańcowych pod wejścia sterownika otrzymujemy informację o otwarciu i zamknięciu bramy.

CECHY FUNKCJONALNE PRODUKTU:

  • komunikacja radiowa Wi-Fi 2.4GHz,
  • bezprzewodowe sterowanie napędem bramy wykorzystujące technologię Wi-Fi,
  • śledzenie stanu bramy poprzez badanie stanu wyłączników krańcowych,
  • kontrola sterownika poprzez aplikację mobilną SUPLA z dowolnego miejsca na świecie,
  • zasilanie sterownika 24V AC/DC
  • darmowa aplikacja do obsługi sterownika,
  • brak konieczności stosowania dodatkowych elementów sterujących takich jak kontroler,
  • zdalny dostęp do sterowania bez konieczności przekierowania połączenia.

STEROWNIK LED RGB WI-FI TYP: SLW-01

Moduł SLW-01 umożliwia sterowanie oświetleniem LED RGB za pomocą smartfona lub tabletu. Moduły dopuszkowe SLW-01 znajdują zastosowanie zarówno jako elementy do montażu w puszkach instalacyjnych pod- i natynkowych, oraz jako urządzenia wykonawcze zabudowywane bezpośrednio w obudowach opraw oświetleniowych.

CECHY FUNKCJONALNE PRODUKTU:

  • komunikacja radiowa Wi-Fi 2.4GHz,
  • prosta instalacja-wystarczy podmienić sterownik LED na SLW-01, do którego podpinamy taśmę LED RGB i ukrywamy w puszce, aby móc sterować  lokalnie oraz zdalnie;
  • proste sterowanie RGB za pomocą dwóch suwaków - jednym możliwy jest wybór koloru a drugim jasności,
  • dzięki urządzeniu SLW-01 można komfortowo sterować oświetleniem RGB z poziomu smartfona lub włączać i wyłączać za pomocą zwykłego łącznika ściennego.,
  • darmowa aplikacja do obsługi sterownika,
  • brak konieczności stosowania dodatkowych elementów sterujących takich jak kontroler,
  • zdalny dostęp do sterowania bez konieczności przekierowania połączenia.

STEROWNIK 3XLED WI-FI TYP: SLW-02

Moduł SLW-02 umożliwia sterowanie oświetleniem LED 12V oraz LED 24V za pomocą smartfona lub tabletu. Urządzenie generuje na trzech wyjściach modulowany sygnał PWM. Moduły dopuszkowe SLW-02 znajdują zastosowanie zarówno jako elementy do montażu w puszkach instalacyjnych pod- i natynkowych, oraz jako urządzenia wykonawcze zabudowywane bezpośrednio w obudowach opraw oświetleniowych. 

CECHY FUNKCJONALNE PRODUKTU:

  • komunikacja radiowa Wi-Fi 2.4GHz,
  • prosta instalacja-  wystarczy podmienić obecnysterownik taśmy LED jednokolorowy 12-24V na urządzenie SLW-02. LED, Podłaczamy taśmę LED, ukrywamyw puszce i już sterujemy lokalnie oraz zdalnie,
  • wygodna aplikacja w której urządzenie pokazywane jest jako oświetlenie LED- można je załączać, wyłączać oraz też płynnie ściemniać czy też rozjaśniać,
  • komfortowe sterowanie oświetleniem LED z poziomu smartfona lub za pomocą zwykłego łącznika ściennego.
  • darmowa aplikacja do obsługi sterownika,
  • brak konieczności stosowania dodatkowych elementów sterujących takich jak kontroler,
  • zdalny dostęp do sterowania bez konieczności przekierowania połączenia.

STEROWNIK ROLET WI-FI TYP: SRW-01

Sterownik rolet SRW-01 pozwala na sterowanie roletami za pomocą przycisków roletowych. Dzięki wbudowanemu odbiornikowi Wi-Fi urządzenie łączy się z chmurą SUPLA CLOUD
i umożliwia zdalne sterowanie roletami. Użytkownik może sprawdzić położenie rolety a także zdalnie ją zamknąć lub otworzyć. Dzięki zapisanym w chmurze harmonogramom możliwe jest automatyczne sterowanie roletą o określonej godzinie w wybranym dniu tygodnia.

CECHY FUNKCJONALNE PRODUKTU:

  • komunikacja radiowa WiFi 2.4GHz,
  • możliwość sterowania ręcznego roletami za pomocą przycisków roletowych,
  • współpraca z napędami rolet 230 V AC,
  • darmowa aplikacja do obsługi sterownika,
  • brak konieczności stosowania dodatkowych elementów sterujących takich jak kontroler,
  • zdalny dostęp do sterowania bez konieczności przekierowania połączenia.

STEROWNIK ROLET WI-FI 3-ROLETY + 1 KANAŁ TYP: SRW-03

Sterownik rolet SRW-03 umożliwia zdalne sterowanie roletami, dzięki wbudowanemu odbiornikowi Wi-Fi i użyciu zewnętrznej chmury SUPLA CLOUD. Użytkownik może sprawdzić położenie rolety. Możliwe jest też jej zdalne zamknięcie lub otworzenie. Dzięki zapisanym w chmurze harmonogramom możliwe jest automatyczne sterowanie roletą o określonej godzinie w wybranym dniu tygodnia. SRW-03 jest wyposażony w dodatkowy jeden kanał, który umożliwia załączenie, wyłączenie urządzenia elektrycznego.

CECHY FUNKCJONALNE PRODUKTU:

  • komunikacja radiowa Wi-Fi 2.4GHz,
  • komunikacja z chmurą SUPLA CLOUD,
  • brak konieczności stosowania dodatkowych elementów sterujących takich jak kontroler,
  • współpraca z napędami rolet 230 V AC,
  • darmowa aplikacja do obsługi sterownika,
  • bezprzewodowa komunikacja z punktem dostępowym Wi-Fi,
  • zdalny dostęp do sterowania bez konieczności przekierowania połączenia.

SUPLA jest otwartym, rozwijającym się projektem. Systematycznie wzbogacana jest o nowe funkcje. W lutym 2019 nastąpiła integracja systemu z Asystentem głosowym Google. Umożliwia ona sterowanie głosowe w zakresie włączania i wyłączania urządzeń oraz oświetlenia. Pozwala także zmieniać natężenie światła oraz zmieniać jego barwę.

Jak wynika z najnowszych spostrzeżeń użytkowników systemu, SUPLA lepiej integruję się z asystentem Amazon Alexa. Wynika to z faktu, że Google Assistant w języku polskim potrafi dziś naprawdę niewiele, często się myli i lepiej idzie mu opowiadanie suchych żartów niż udzielanie użytecznych informacji.

Bez wątpienia jest to jednak potężne narzędzie, które w przyszłości będzie udoskonalane i znajdzie szerokie zastosowanie w wielu dziedzinach życia.

Na uwagę zasługuje fakt, że produkty SUPLA mają bardzo rozwiniętą społeczność. Użytkownicy systemu na bieżąco dzielą się swoimi uwagami, pomysłami oraz przemyśleniami.

Forum to też idealne miejsce, gdzie można znaleźć mnóstwo inspiracji i odnaleźć odpowiedź na nurtujące pytania. Znajdziemy tam także nowości, projekty użytkowników a nawet ogłoszenia dotyczące zleceń i sprzętu.

Społeczność SUPLI liczy 2886 aktywnych użytkowników (dane z 27.03.2019 roku) i intensywnie się rozwija.

 

Źródło:
Inteligentne domy i Internet Rzeczy to nasza rzeczywistość!