Klaster Inteligentnego Oświetlenia ma coraz więcej firm

04/04/2019
W Polsce jest 13 klastrów o statusie „kluczowy”. Status ten otwiera drzwi do otrzymania wsparcia publicznego czy korzystania z preferencji w ramach różnych programów. Żeby stać się klastrem o istotnym znaczeniu dla gospodarki trzeba spełnić określone warunki.

W branży elektrotechnicznej działa Klaster Inteligentnego Oświetlenia KIO. Jego działalność została zapoczątkowana w kwietniu 2017 roku. Trzon organizacji stanowi 16 firm oświetleniowych, które stworzyły fundamenty organizacji.
 
Liczba członków wynosi 40. Obecnie są to nie tylko podmioty z branży oświetleniowej, lecz także z branż pokrewnych np. producent rozdzielnic PRE BIEL Edward Biel czy dystrybutor materiałów elektrotechnicznych TIM SA. Wszystkie działają w obrębie instalacji oświetleniowych oraz mają polski kapitał.
W 2018 roku realizowano plany priorytetowe spółki, zmierzające do uzyskania przez KIO statusu Krajowego Klastra Kluczowego, zdolnego do budowania środowiska sprzyjającego intensyfikacji wzajemnych relacji i powiązań, które przyczynią się do rozwoju jego członków w bardzo dynamicznie zmieniającej się branży oświetleniowej. Ponadto celem jest uzyskanie statusu organizacji zdolnej aplikować w nowej perspektywie budżetowej o środki na realizację różnorodnych projektów na rzecz członków KIO.
Jednym z podstawowych wymagań, regulaminu konkursu do Krajowego Klastra Kluczowego jest minimalną ilość podmiotów uczestniczących w Klastrze określona na 51 (do wymaganej liczby członków brakuje 11 firm). Do końca roku 2019 Klaster Inteligentnego Oświetlenia zamierza zebrać wymaganą minimalną liczbę firm. Wtedy weźmie udział w konkursie o status klastra kluczowego, który prowadzi Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii.

Status kluczowy obowiązuje przez 3 lata, potem trzeba go odnawiać, także w drodze konkursu.

Krajowy Klaster Kluczowy – to klaster o istotnym znaczeniu dla gospodarki kraju i wysokiej konkurencyjności międzynarodowej; krajowe klastry kluczowe są identyfikowane na poziomie krajowym, m.in. w oparciu o kryteria dotyczące: masy krytycznej, potencjału rozwojowego i innowacyjnego, dotychczasowej i planowanej współpracy oraz doświadczenia i potencjału koordynatora.

Źródło:
Klaster Inteligentnego Oświetlenia KIO