Maszty odgromowe na fundamencie Elko-Bis – skuteczna ochrona przed piorunami!

08/08/2019
Burza to jedno z najgwałtowniejszych zjawisk pogodowych z jakim możemy się spotkać w naszym kraju. Wyładowań atmosferycznych najbardziej boją się dzieci, ale i dorosłych przeszywają ciarki, gdy piorun uderzy bardzo blisko, a jego huk zbudzi nas w samym środku nocy, zwłaszcza, gdy jesteśmy w domu sami.

W Polsce sezon burz trwa zazwyczaj od kwietnia do września, kiedy występuje ich najwięcej, z apogeum między czerwcem a sierpniem. Jednak burze mogą się pojawiać przez cały rok, nawet w środku zimy, choć bardzo rzadko.
Przyjmuje się, że obecnie w każdym miejscu w Polsce występuje średnio 20-25 dni burzowych w roku. Naukowcy ostrzegają - ilość burz będzie systematycznie rosnąć. Rekordową pod tym względem jest równikowa wyspa Jawa, na której pioruny uderzają nawet przez 322 dni w roku! Rośnie także ilość samych wyładowań. Obecnie podczas burzy pojawia się średnio 65 piorunów/godzinę.

 
Czym jest piorun?

Mówiąc najprościej, piorun (błyskawica) jest wyładowaniem elektrycznym, które występuje między naelektryzowanymi chmurami albo między chmurą burzową a ziemią. Piorun to odmiana iskry elektrycznej, czyli krótkotrwały prąd elektryczny, który płynie w zjonizowanym powietrzu między chmurami, częściami chmury naładowanymi do różnych potencjałów lub między chmurą a ziemią. Duża ilość ładunku w chmurze i w gruncie oraz występująca pomiędzy nimi różnica potencjałów skutkuje przebiciem, którego efektem jest wyładowanie elektryczne.
Widzialnym efektem wyładowania jest błyskawica oraz grzmot. Za najgroźniejsze dla życia człowieka oraz jego mienia jest wyładowanie biegnące od chmury do ziemi, nazywane wyładowaniem doziemnym.
 
Maszty odgromowe na fundamentach
 
Prawdopodobieństwo, że celem wyładowania atmosferycznego będzie nasza nieruchomość, jest coraz większe. Uderzenie pioruna lub przepięcia w instalacji elektrycznej mogą spowodować znaczne szkody – od uszkodzenia urządzeń elektronicznych aż po pożar domu. Dlatego warto przemyśleć wykonanie odpowiednich zabezpieczeń.
Ochrona odgromowa i przeciwprzepięciowa  to jeden z podstawowych elementów bezpiecznego i efektywnego funkcjonowania zarówno przedsiębiorstw, jak i gospodarstw domowych. Bolesnym przypomnieniem o braku profesjonalnych rozwiązań w tej dziedzinie są skutki wyładowań piorunowych, z którymi często muszą zmierzyć się inwestorzy, administratorzy i użytkownicy budynków.
Wszystkich tych niebezpieczeństw możemy uniknąć montując instalację odgromową.
Nowoczesne rozwiązania w tym zakresie oferuje Elko-Bis Systemy Odgromowe.  Korzystając z wieloletniego doświadczenia w zabezpieczaniu obiektów przed skutkami wyładowań atmosferycznych, Elko-Bis produkuje skuteczne i bezpieczne instalacje, dzięki, którym nasz dobytek jest bezpieczny. Firma wypracowała rozwiązania systemowe, które zabezpieczą każdy rodzaj nieruchomości – od domów jednorodzinnych, przez budynki użyteczności publicznej czy hale produkcyjne, do wielkopowierzchniowych obiektów przemysłowych, sakralnych czy stadionów sportowych.

Instalacje ELKO-BIS spełniają najwyższe wymagania jakościowe, estetyczne i techniczne, są laureatami prestiżowych nagród i wyróżnień. Wolnostojące maszty odgromowe ELKO-BIS mogą być stosowane bez odciągów nawet w III strefie wiatrowej!
 

Czym jest maszt odgromowy?
Maszt odgromowy służy do ochrony zespołów urządzeń oraz obiektów, tworzy rozległe strefy ochronne przy obiektach wymagających wysokiej klasy ochrony (np. obiekty o wysokim zagrożeniu). Zapewnia duży odstęp izolacyjny oraz pewną ochronę grupy wysokich obiektów. Przewidziany do stosowania we wszystkich strefach wiatrowych położonych poniżej 300 m n.p.m., na terenie Polski.
 
Wymagania stawianie przez Prawo Budowlane oraz przez rozporządzenie Ministra Infrastruktury zalecają wykonanie zewnętrznego urządzenia piorunochronnego (LPS) na obiektach budowlanych zgodnie z zaleceniami Polskich Norm (Obowiązek stosowania instalacji chroniącej od wyładowań atmosferycznych dotyczy obiektów wyszczególnionych w Polskiej Normie, czyli obiektów użyteczności publicznej, przemysłowych, domów o wysokości powyżej 15 m itd.).
Szczególnie utrudniona może być ochrona obiektów posiadających strefy zagrożone wybuchem (tzw. strefy EX). Jeśli wykonana analiza ryzyka według zaleceń zawartych w PN-EN 62305-2 nakazuje nam wykonanie ochrony odgromowej na obiekcie, to należy stosować urządzenie piorunochronne przynajmniej w II klasie LPS.

Dodatkowo należy wszystkie części zewnętrznej instalacji odgromowej odsunąć poza strefę zagrożenia wybuchem, zgodnie z obliczonym odstępem izolacyjnym dla danego obiektu. W przypadku, gdy nie jest to możliwe, należy instalacje prowadzić w sposób ciągły, a ewentualne połączenia najlepiej wykonywać poprzez spawanie.

Należy również pamiętać o tym, że obiekty ze strefami wybuchowymi to najczęściej budynki o dużym znaczeniu gospodarczym (na przykład przepompownie paliwa, składy materiałów wybuchowych itp.), obiekty wysokie oraz o skomplikowanej konstrukcji.
Projektowanie instalacji odgromowej na tego typu obiektach jest procesem o dużym stopniu skomplikowania. Biorąc pod uwagę wszystkie powyższe informacje okazuje się, że wykorzystanie typowych elementów instalacji odgromowej jest często niemożliwe. Wychodząc naprzeciw tym problemom firma Elko-Bis wprowadziła do swojej oferty maszty wysokie na fundamencie o maksymalnej wysokości 21 m. Wykorzystanie ich do ochrony obiektów zawierających strefy wybuchowe pozwala na spełnienie wszystkich założeń załącznika D do normy PN-EN 62305-3. Stosowanie masztów wysokich o wysokościach dobranych w procesie projektowania z wykorzystaniem metody toczącej się kuli, pozwala nam na ochronę obiektu przed wyładowaniem atmosferycznym z zachowaniem odpowiedniego odstępu instalacji odgromowej od wyznaczonych stref EX oraz wymogów dotyczących odpowiednich przekrojów i grubości zastosowanych elementów.

Stosowanie masztów odgromowych na fundamencie wiąże się z szeregiem korzyści:

  • Optymalizacja kosztów ochrony odgromowej
  • Uzyskanie odpowiedniego odstępu izolacyjnego od chronionych obiektów
  • Ochrona kilku urządzeń jednocześnie jednym masztem
  • Bezpieczne odprowadzenie prądu piorunowego
  • Skuteczna ochrona obiektów w strefach EX

Przykładowe zastosowanie masztu odgromowego na fundamencie:

Maszty wysokie Elko-Bis
Maszty odgromowe

 
Nie możemy zapominać, ze burza jest zjawiskiem fascynującym, ale też bardzo niebezpiecznym. Pioruny mają ogromną moc, dlatego w środku sezonu burzowego warto wiedzieć jak zabezpieczyć swój dom, firmę i inne obiekty użyteczności publicznej przed ich niszczycielską siłą. Z całą pewnością warto w tej kwestii zaufać specjalistom i spać spokojnie podczas burzowych nocy.
Źródło:
Maszty odgromowe na fundamencie