Oświetlenie dedykowane dla seniorów

23/09/2019
Niezmiennie od wielu lat rośnie grupa populacji w wieku 65 lat i więcej. Według danych GUS, w 2018 roku zwiększyła się o ponad 200 tysięcy do wielkości ponad 6,7 mln osób. Społeczeństwo się starzeje – to już niepodważalny fakt, a wraz z nim zmienia się nasze otoczenie. W urzędach, obiektach sportu i rekreacji pojawi się więcej osób po 65 roku życia. Już teraz projektujemy architekturę dostosowaną do możliwości fizycznych seniorów, tworzymy produkty wyposażenia wnętrz, odpowiadające na ich potrzeby i ograniczoną mobilność. Wszystko po to, by zaspokoić realne potrzeby zmieniającego się społeczeństwa i zapewnić odpowiednie bezpieczeństwo.
 
 
Oświetlenie dla seniorów
 
Starzeje się populacja nie tylko w Polsce, ale i całej Europie, bo przypomnijmy, szacuje się, że do 2060 roku średnia długość życia w krajach UE będzie wynosiła 84 i 89 lat, dla mężczyzn i dla kobiet, a 80-latków, którzy kilka lat temu stanowili jedynie 5 proc. ludności UE, w 2060 roku będzie dwukrotnie więcej. Zmienia się nasze otoczenie, technologie, a także rozwiązania, które oprócz podstawowych funkcji muszą coraz częściej uwzględniać również ograniczenia ruchowe i zdrowotne użytkownika. Tak się dzieje w wielu branżach, my widzimy to w branży oświetleniowej. Każdego roku na naszych targach prezentowane są innowacyjne produkty i wiele z nich mierzy się z tematem projektowania dla osób starszych – mówi Kamilla Walicka, organizator Targów Światło.

 

Jeszcze kilka lat temu uznany jako ciekawy i zaskakujący trend, obecnie to silny kierunek w projektowaniu elementów wyposażenia wnętrz – m.in. mebli oraz oświetlenia. Mowa oczywiście o tworzeniu produktów dla seniorów, które mają być stabilne, ergonomiczne, dostosowane do możliwości ruchowych, a jednocześnie mają nie stygmatyzować starości. Oprócz mebli ta zmiana widoczna jest również w branży projektowania oświetlenia dekoracyjnego. Spadek wydolności wzrokowej można bowiem poprawiać właśnie za sprawą odpowiednio dopasowanego światła.

 

W wielu krajach na świecie od lat trwają prace nad tworzeniem produktów dostosowanych do potrzeb seniorów, które poprawiałyby jakość widzenia, a tym samym bezpieczeństwo i komfort życia. Przykładem takiego rozwiązania jest między innymi lampa dla seniora skonstruowana w instytucie Elektrotechniki w Warszawie, której głównym zadaniem jest zadbanie o odpowiednie warunki dla wzroku. To pokazuje, jak istotne dla naszego życia są rozwiązania gwarantujące dobrą jakość i barwę światła. Nie każdy bowiem wie, że odpowiednio dobrana barwa światła może mieć działanie antydepresyjne – dodaje Kamilla Walicka.
 
Równie istotną rolę będzie odgrywało oświetlenie przestrzeni użyteczności publicznej, w tym obiektów sportu i rekreacji, do których już teraz uczęszcza wiele osób w podeszłym wieku. Zmienia się styl naszego życia, jesteśmy dłużej aktywni i mamy lepszą kondycję, a to za sprawą między innymi popularyzacji sportu wśród osób starszych. Oznacza to, obiekty powinny inwestować w nowoczesne oświetlenie, warunkujące odpowiednie poziomy natężenia światła, luminacji oraz zapewniające bezpieczeństwo fotobiologiczne.
 
Polska ma nadal wiele do zrobienia w kwestii modernizacji oświetlenia ulicznego i drogowego. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej szacuje, że w naszym kraju znajduje się 3,3 mln ulicznych opraw oświetleniowych. Rocznie zużywają one 1500 GWh energii. Co więcej, wśród nich nadal powszechne są lampy sodowe i rtęciowe, które charakteryzują się małą sprawnością. (ok. 40 proc.). Wysokie koszty utrzymania nieefektywnego oświetlenia, które jednocześnie nie daje gwarancji dobrej widoczności i nie zapewnia należytego bezpieczeństwa mieszkańcom sprawiają, że samorządy coraz częściej decydują się na wymianę oświetlenia miejskiego. Inwestycje w inteligentne systemy planuje w najbliższym czasie ponad 70 proc. polskich miast. To ważny krok z punktu widzenia postępujących zmian demograficznych, a także klimatycznych.
 
Nowoczesne rozwiązania i inteligentne systemy zarządzania oświetleniem pozwalają na dostosowanie poziomu oświetlenia drogi do aktualnych warunków pogodowych, pory dnia czy pory roku. To szczególnie przydatna funkcjonalność zważywszy na zmiany klimatyczne i związane z tym anomalie pogodowe, które w obecnych czasach są na porządku dziennym. Dzięki takim rozwiązaniom możemy również mądrze zarządzać oświetleniem miejskim w taki sposób, aby mniej uczęszczane alejki były oświetlane tylko wtedy, gdy jest na nich pieszy. Zalet jest wiele, począwszy od poprawy bezpieczeństwa po ogromne oszczędności i wpływ na poprawę środowiska. Wymiana oświetlenia na innowacyjne rozwiązania typu LED pozwalają bowiem samorządom ograniczyć zużycie energii nawet o 50-70 proc. – mówi Marek Orłowski, Targi Elektrotechnika.
Źródło:
Oświetlenie dedykowane dla seniorów