Logowanie do banku przy pomocy światła dzięki technologii VCSEL

28/11/2018
Wiele spośród kluczowych technologii stojących za rozwojem urządzeń mobilnych, takich jak smartfony, tablety, a także technologia ubieralna, opiera się na wykorzystaniu światła. Obejmuje to nie tylko emisję światła widzialnego – na wyświetlaczach, czy przez aplikacje typu latarka. Coraz bardziej istotną funkcją wielu urządzeń mobilnych jest wykorzystywanie światła podczerwonego m.in. do odczytywania gestów, skanowania tęczówki oka lub rozpoznawania twarzy.

Biometryczne metody identyfikacji użytkowników stanowią dziś najpewniejsze metody zabezpieczeń. Są alternatywą dla złożonego zarządzania hasłami zabezpieczającymi urządzenia mobilne, kontroli dostępu oraz wielostopniowego uwierzytelniania płatności mobilnych i innych transakcji. Potrzeba tych rozwiązań jest napędzana przez samych użytkowników, którzy coraz aktywniej zarządzają różnymi aspektami swojego życia cyfrowego właśnie za pośrednictwem smartfonów i innych urządzeń mobilnych. Telefon na dobre przestał być narzędziem, które służy wyłącznie do dzwonienia i wysyłania smsów, za jego pomocą użytkownicy robią już zakupy, planują podróże – włączając w to rezerwacje lotów oraz korzystają z rachunku bankowego.
 
Biometria wykorzystuje indywidualne, charakterystyczne cechy ludzkie, takie jak szczególne struktury w tęczówce, rysy twarzy lub odciski palców. Czujniki identyfikują te cechy i porównują je z wcześniej zapisanymi danymi biometrycznymi. Aby zapewnić niezawodne działanie w urządzeniach mobilnych, do „oświetlania” obszaru docelowego wymagane jest światło podczerwone. Podobna technologia była już wcześniej wykorzystywana w rozbudowanych systemach zabezpieczeń, a większość krajów używała jej przy kontroli bezpieczeństwa na granicach oraz do zbierania danych nt. imigracji. Wraz z miniaturyzacją technologii LED na podczerwień, tego rodzaju rozwiązania stają się coraz bardziej powszechne. Teraz technologia VCSEL uzupełnia ofertę rozwiązań umożliwiających wykorzystywanie tych aplikacji na szerszym, także konsumenckim rynku.

Technologia laserowa emitująca światło w płaszczyźnie pionowej nie jest nowym wynalazkiem, ale do niedawna wykorzystywana była głównie do przesyłania danych. Ostatnio zidentyfikowano wiele nowych możliwości wykorzystania jej na różnych rynkach. Działająca w technologii VCSEL dioda laserowa emituje światło pionowo na powierzchnię układu półprzewodnikowego – to odróżnia ją od krawędziowych diod laserowych, w przypadku których światło wychodzi z krawędzi chipa. To, co stanowi o przewadze emiterów powierzchni to niższe koszty produkcji w porównaniu z emiterami krawędzi, a także lepsza jakość wiązki. Diody powierzchniowe cechuje jednak niższa moc wyjściowa.
Jako element montowany powierzchniowo, VCSEL łączy charakterystykę LED z charakterystyką lasera. Technologia może być również wykorzystywana jako matryca - kompozyt złożony z kilkuset lub nawet kilku tysięcy diod – np. chip z 500 otworami o wymiarach 1 x 1 mm, sklejony i połączony jak klasyczna dioda LED.

Źródło:
Technologia VCSEL