Jakie są zasady oświetlania mroźni?

29/05/2019
Włoski producent oświetlenia podstawowego oraz awaryjnego dostarcza oprawy do mroźni PAGO. Beghelli odpowiada za modernizację instalacji oświetlenia we wszystkich magazynach, należących do firmy realizującej kompleksowe projekty logistyczne w zakresie produktów mrożonych. Beghelli zmodernizowało już 4 hale magazynowe, w których łącznie zostało wykorzystanych ponad 2 300 opraw LED z segmentu oświetlenia przemysłowego, awaryjnego oraz biurowego.

Chociaż specyfika oświetlania mroźni nie różni się znacznie od projektowania oświetlenia w tradycyjnym magazynie, to muszą zostać spełnione dodatkowe kryteria, które zapewnią bezpieczeństwo. Oprócz odporności na niskie temperatury sięgające nawet -40°C, oprawy powinny także charakteryzować się wydajną i bezawaryjną pracą.

W chłodniach i mroźniach najważniejsze jest utrzymanie stałej i wymaganej temperatury, która sprzyja magazynowaniu produktów spożywczych. Chociaż do zadań urządzeń chłodniczych należy utrzymywanie żądanej temperatury, mogą one pracować nieefektywnie poprzez stałe zyski ciepła, które emitowane są m.in. przez instalacje oświetleniowe.
Chociaż w projekcie instalacji chłodniczej montowanej w magazynach PAGO zostały uwzględnione zyski ciepła emitowane przez oprawy, inwestorowi zależało na tym, aby jak najbardziej zminimalizować dodatkową energię, która wytwarzana jest podczas pracy oświetlenia. Dlatego wybór padł na nowoczesne oprawy LED, które emitują go znacznie mniej niż tradycyjne oprawy metalohalogenkowe. W dostarczonych przez nas urządzeniach kluczowa była ich konstrukcja. Przede wszystkim zapewnia ona równomierne rozprowadzenie ciepła po całej powierzchni oprawy, a ciepło z diod jest bezpośrednio odprowadzane na obudowę. Ponadto posiadają one sklepienie żeberkowe, które pełni funkcję radiatora, czyli oddaje ciepło. Takie rozwiązanie jest bardziej efektywne energetycznie – wyjaśnia Michał Jastrzębski, dyrektor techniczny z firmy Beghelli-Polska.

Wskaźnik UGR (Unified Glare Rating) bezpośrednio wpływa na bezpieczeństwo oraz komfort wszystkich osób pracujących na danym obszarze. Chociaż jego wartość powinna być jak najniższa w każdej przestrzeni, w magazynach i mroźniach jest szczególnie ważna. Aby uniknąć dyskomfortu czy rozdrażnienia należy wybierać oprawy, które oprócz zgodności z normami, posiadają niski wskaźnik olśnienia.
Odkładający się szron na regałach czy magazynowanych przedmiotach działa jak naturalne lustro, które odbija światło. Stąd tak ważne jest, aby montowane oprawy charakteryzowały się UGR niższym niż 25. Kolejnym istotnym parametrem jest także wierne oddawanie barw, czyli CRI. Według normy PN EN 12464-1 z 2012 w strefach składowania współczynnik powinien wynosić 60, chociaż zaleca się montaż opraw, które osiągają wartość 80. Dzięki temu segregacja przedmiotów jest znacznie bardziej efektywna, ponieważ pracownik z większą precyzją jest w stanie odróżnić kolor segregowanych przedmiotów, a przy tym uniknąć błędów i pomyłek – tłumaczy Michał Jastrzębski.
Modernizacja oświetlenia tradycyjnego na nowoczesną technologię LED, to nie tylko oszczędność na poziomie rachunków za energię elektryczną, ale także wyeliminowanie wytwarzania ciepła, które negatywnie wpływa na magazynowane produkty.
    W mroźniach istotne jest nie tylko dostarczenie opraw pracujących w niskich temperaturach, ale także zapewnienie odpowiedniego natężenia światła. Przy wysokich regałach składowania jest to szczególnie trudne, ponieważ w teorii im mocniejszym strumieniem oprawa świeci, tym większe ciepło emituje. W przypadku oświetlenia LED oddawane ciepło jest znacznie mniejsze. Ponadto oprawy LED są znacznie bardziej energooszczędne. Zamontowane w PAGO urządzenia pozwoliły wygenerować oszczędności na poziomie 50-60%. Podczas projektowania oświetlenia równie ważne było dla nas ograniczenie liczby montowanych opraw, dlatego zadecydowano o użyciu opraw z rodziny H, które charakteryzują się dedykowanymi układami optycznymi. Możemy je dowolnie dopasowywać, w zależności od wymagań oświetlanej przestrzeni. W PAGO zastosowaliśmy oprawy z rozsyłem eliptycznym, który sprawdzi się w obszarach wysokiego składowania – mówi Jastrzębski.

Źródło:
Oświetlenie chłodni