Oświetlenie SunLike z Certyfikatem potwierdzającym najwyższy stopień ochrony wzroku

14/12/2017
Seoul Semiconductor wprowadza na rynek oświetlenie maksymalnie zbliżone do światła słonecznego, które na podstawie badania źródła światła uzyskało certyfikat ochrony wzroku w kategorii RG-1 i zostało uznane za zapewniające najwyższy stopień bezpieczeństwa źródło światła dla diod COB o mocy 25W.

Oświetlenie bezpieczne dla wzroku

System certyfikacji oparty jest na analizie bezpieczeństwa długości fal emitowanych przez diody LED. W Europie, gdzie na bezpieczeństwo oświetlenia kładzie się duży nacisk, posiadanie certyfikatu ochrony wzroku jest niezwykle istotne, a produkty sklasyfikowane jako należące do kategorii RG-3 (zagrożenie dla wzroku w razie bezpośredniego patrzenia na źródło światła) lub niższej muszą być oznaczone odpowiednią etykietą ostrzegawczą.
Produkty SunLike zostały zaliczone do kategorii RG-1 dzięki naturalnemu światłu emitowanemu przez diody LED z wykorzystaniem technologii TRI-R firmy Toshiba Materials. Do kategorii RG-1 zaliczane są bezpieczne źródła światła nie stanowiące zagrożenia biologicznego nawet w wypadku prowadzenia życia codziennego w ich obecności. W szczególności istotne jest, że certyfikat w kategorii RG-1 został po raz pierwszy przyznany w odniesieniu do pojedynczych źródeł światła o mocy 25 W, które są powszechnie stosowane w obiektach mieszkalnych i komercyjnych, ponieważ oznacza to możliwość instalacji oświetlenia światłem naturalnym przy jednoczesnym zapewnieniu najwyższego bezpieczeństwa.
Zainteresowanie wpływem światła na zdrowie znacznie wzrosło dzięki przyznaniu Nagrody Nobla w dziedzinie fizjologii lub medycyny profesorowi Jeffrey’owi C. Hallowi z Uniwersytetu Stanu Maine, profesorowi Michaelowi Rosbashowi z Uniwersytetu Brandeisa oraz profesorowi Michaelowi Youngowi z Uniwersytetu Rockefellera za ustalenie związku przyczynowego pomiędzy istnieniem biorytmów a zdrowiem człowieka. Dzięki temu naturalne oświetlenie LED-owe SunLike, które otrzymało certyfikat bezpieczeństwa w kategorii RG-1, znalazło się w centrum uwagi jako oświetlenie nowej generacji.
Dodatkowo w produktach SunLike nie występuje problem rozmycia charakterystyczny dla większości sztucznych źródeł światła, w związku z czym kolory przedmiotów nie ulegają przekłamaniu, a ich kształt pozostaje w pełni trójwymiarowy. Dzięki tym cechom produkty SunLike powinny znaleźć szerokie zastosowanie nie tylko w obiektach wymagających zdrowego oświetlenia, takich jak mieszkania, szkoły, biura, instytucje medyczne itp., ale także w obiektach komercyjnych, muzeach, sklepach odzieżowych i dystrybucyjnych itp., gdzie oddanie koloru i faktury przedmiotów jest ważną kwestią.
„Zainteresowanie zależnością pomiędzy światłem a zdrowiem człowieka wzrosło dzięki przyznaniu Nagrody Nobla w dziedzinie fizjologii lub medycyny naukowcom badającym biorytmy człowieka. W efekcie na całym świecie wzrosło zainteresowanie produktami SunLike ze strony podmiotów komercyjnych, przemysłowych i medycznych, jak również wśród klientów indywidualnych” – powiedział dr Kibum Nam, kierownik centrum badawczo-rozwojowego firmy Seoul Semiconductor oraz jej dyrektor ds. technologii.
„Dzięki LED-owym produktom SunLike otwieramy epokę zdrowego oświetlenia światłem naturalnym, które jest najbliższe widmu światła słonecznego, którym ludzie cieszą się od tysięcy lat”.
Czym jest technologia TRI-R?
TRI-R to zastrzeżony znak towarowy spółki Toshiba Material Co., Ltd. Technologia ta umożliwia stworzenie oświetlenia LED-owego, które odzwierciedla widmo naturalnego światła słonecznego.
Czym jest ochrona wzroku?
Ochronę wzroku użytkowników zapewnia przyjęta przez Międzynarodową Komisję Oświetleniową norma CIE S 009:2002, która odnosi się do oświetlenia LED-owego pod kątem bezpieczeństwa oczu i skóry. Odpowiednie wymogi określone są w normie IEC/EN 62471. Jako że oprawy oświetleniowe często wykorzystują technologię LED, ocena ryzyka związanego ze światłem niebieskim stała się konieczna, a norma IEC/EN 62471 zaczęła mieć zastosowanie do LED-owych systemów oświetleniowych od 1 września 2009 r.
Źródło:
Oświetlenie bezpieczne dla wzroku