Rekordowy kontrakt Energi Oświetlenie na modernizację oświetlenia w Elblągu

Data publikacji: 
19.07.2018
Elbląg będzie oświetlany nowoczesnymi, energooszczędnymi lampami typu LED. W najbardziej niebezpiecznych przejściach zainstalowane mają być urządzenia wyposażone w najnowszą technologię „Smart przejście”. Władze Elbląga podpisały ze spółką Grupy Energa rekordowy kontrakt na kompleksowe usługi oświetlenia ulic, dróg i miejsc publicznych na terenie miasta.

Modernizacja oświetlenia w Elblągu

Do końca lutego 2019 r. wymienionych będzie w Elblągu prawie 6,1 tys. lamp ulicznych. Tak duża liczba zmodernizowanych opraw oświetleniowych przyczyni się do ogromnych oszczędności samorządu w zużyciu energii.

Czteroletnią umowę o „Świadczeniu Kompleksowej Usługi Oświetlenia ulic, dróg i miejsc publicznych na terenie miasta Elbląg” podpisali: prezes Zarządu Energa Oświetlenie sp. z o.o., Michał Bełbot oraz prezydent Elbląga, Witold Wróblewski.

– To pierwsza tak duża i kompleksowa umowa na modernizację oświetlenia realizowana przez firmę Energa Oświetlenie - rekordowy projekt realizowany przez spółkę. Elbląg dołączy do grona miejscowości, w których funkcjonują nowoczesne rozwiązania oświetleniowe, których celem jest poprawa bezpieczeństwa – mówi Michał Bełbot, prezes Zarządu Energa Oświetlenie sp. z o.o. – Jesteśmy otwarci na współpracę z samorządami zainteresowanymi wdrażaniem innowacyjnych projektów proekologicznych. Elbląg wysyła czytelny sygnał, że zmierza w kierunku energooszczędności, innowacyjności, gospodarki niskoemisyjnej i ochrony środowiska. Staje się w regionie liderem innowacji oświetleniowych, z nowoczesnymi rozwiązaniami tzw. Smart City i jednorodnym oświetleniem LED-owym.

W ramach umowy, poza utrzymaniem infrastruktury oświetlenia ulicznego, Energa Oświetlenie zobowiązała się do wymiany 5355 starych i energochłonnych opraw sodowych i rtęciowych na energooszczędne lampy typu LED. Dodatkowo, ponad 450 pozostałych lamp zostanie wyposażonych w układy redukcji mocy. W kontrakcie przewidziano również instalację urządzeń mających poprawić bezpieczeństwo przechodniów. Mają być w Elblągu zbudowane „bezpieczne przejścia dla pieszych”, część z nich zostanie wyposażona w najnowszą technologię „Smart przejście”. Prace przygotowawcze poprzedził audyt energetyczny, w którym Energa Oświetlenie dobrała oprawy oświetleniowe do odpowiednich klas oświetleniowych i wykonała pomiary fotometryczne. Pozwoli to zapewnić równomierność oświetlenia wszystkich użytkowanych dróg.

Tak duża liczba zmodernizowanych opraw oświetleniowych w Elblągu przyczyni się do ogromnych oszczędności z tytułu zużycia energii w wysokości 2 061,8 MWh w skali roku. Przełoży się to bezpośrednio na redukcję emisji CO2 o 1610 ton. Elbląg oświetla obecnie ponad 8 tys. lamp, z tego ponad 6,1 tys. należy do spółki Energa Oświetlenie, reszta to majątek miejski i w części mieszany.

Liczba modernizowanych opraw – 5355 szt.
Moc opraw przed modernizacją – 864,2 kW
Moc opraw po modernizacji – 425,1 kW
Redukcja mocy opraw – 51,1%
Dodatkowa redukcja nocna w godz. 23:00-5:00
Oszczędność energii – 2 061,8 MWh (w skali roku)
Redukcja emisji CO2 – 1610 ton/rocznie

Celem modernizacji oświetlenia jest nie tylko uzyskanie znacznych oszczędności w zużyciu energii, poprawa estetyki, efekty proekologiczne. Bardzo ważną korzyścią jest poprawa bezpieczeństwa mieszkańców na ulicach i przejściach.

Punkty świetlne, dzięki zastosowaniu nowoczesnej technologii, mają wiele zalet. Oprawy oświetleniowe typu LED emitują światło o bardziej naturalnej barwie niż lampy sodowe. Dzięki temu poprawia się rozpoznawanie kolorów, obiektów i kształtów, co wpływa nie tylko na bezpieczeństwo, ale poprawia również walory krajobrazowe.

Zastosowanie matryc LED-owych pozwala na znaczne oszczędności w budżecie samorządów oraz ma pozytywne oddziaływanie ekologiczne. Nowoczesne oświetlenie jest bowiem bardziej przyjazne dla środowiska. Efektem modernizacji oświetlenia jest redukcja emisji CO2, co umożliwia realizację planów gospodarki niskoemisyjnej w gminach.

Partnerzy

Szybki kontakt

Hurtownie Elektryczne
KOPEL Sp. z o. o.
ul. Polna 107, 87-100 Toruń

+48 (56) 669 14 00

Godziny otwarcia:
pn - pt: 7:00 - 16:00

Wyślij zapytanie

Newsletter