Jaka jest rola oświetlenia we wnętrzu?

20/12/2018
Odpowiednio dobrane światło potrafi całkowicie odmienić klimat we wnętrzu małej kawalerki i dużego domu. Jest to czynnik, który wpływa na humor i samopoczucie, a jego brak może doprowadzić do tymczasowego spadku nastroju, a nawet depresji. Bez porządnego oświetlenia ciężko wyobrazić sobie mieszkanie w okresie jesienno-zimowym, gdzie zbyt wcześnie robi się ciemno, jest to również niezbędny detal w pomieszczeniach, w których nie ma dostępu do światła dziennego.

Podstawową rolą oświetlenia nie jest dekoracyjna funkcja, ale oświetleniowa. Przede wszystkim lampy wiszące, podłogowe oraz stołowe mają oświetlić wnętrze o ciemnej porze dnia oraz dostarczyć światło do przestrzeni, gdzie brakuje dostępu do światła dziennego. W następnej kolejności możemy mówić o udekorowaniu pokoi i innych pomieszczeń w mieszkaniu.
W zależności od rodzaju montażu, oświetlenie można podzielić na kilka kategorii. Pierwsza to lampy, zamontowane na suficie. W tej kategorii znalazły się plafony, oczka sufitowe, lampy wiszące, lampy szynowe oraz żyrandole. Dzięki tak urozmaiconej ofercie, oświetlenie można dopasować nie tylko do tradycyjnie urządzonych mieszkań, ale również niestandardowych domów jednorodzinnych, gdzie często napotykamy się na problem skośnych sufitów na strychu.
Druga kategoria to lampy, zamontowane na ścianie, czyli kinkiety. Znajdziesz tu lampy zarówno o nowoczesnej, jak i klasycznej stylistyce. Wśród kinkietów znalazły się bardziej eleganckie modele ozdobione w kryształy, złote oraz srebrne detale, jak i minimalistyczne lampy ścienne o prostej stylistyce, wykonane ze szkła, metalu oraz tworzywa sztucznego.
Trzecia kategoria to lampy, nie wymagające montażu – modele podłogowe i stołowe, które z łatwością można przestawić we wnętrzu. Jest to duży atut, dzięki któremu oświetlenie jest bardziej mobilne i wielofunkcyjne. Oświetlenie stołowe i podłogowe to przede wszystkim klasyczne lampy o materiałowych abażurach, lampy o oryginalnych podstawach w kształcie trójnogów oraz nowoczesne modele w minimalistycznym stylu.
Światło główne. Służy do centralnego oświetlenia wnętrza. Ma za zadanie równomiernie oświetlić całą przestrzeń, nie zostawiając ciemnych kątów. Lampę należy dobrać do rozmiarów pokoju, wybierając model o odpowiedniej ilości źródeł światła. Do większego pokoju dopasuje rozłożysty żyrandol, podłużna lampa wisząca lub duży plafon na kilka żarówek. W małych wnętrzach warto postawić na nieduże lampy, które idealnie się wpiszą w kilkumetrowy metraż, jak na przykład średniej wielkości plafon lub smukła lampa wisząca.
Światło zadaniowe. Służy do oświetlenia przestrzeni przy wykonywaniu konkretnej czynności, jak np. pracy przy biurku lub odpoczynku na kanapie. Musi znaleźć się w każdym miejscu, gdzie spędzamy najwięcej czasu i systematycznie wykonujemy odpowiednie aktywności. Bez światła zadaniowego nie obejdzie się przy gotowaniu jedzenia, wykonywaniu zabiegów pielęgnacyjnych w łazience lub codziennym odpoczynku przy telewizorze. By zwiększyć jego funkcjonalność, wybierz modele o obrotowych kloszach i regulowanych ramionach.
Światło dekoracyjne. Dodatkowe oświetlenie, który posłuży za piękny element dekoracyjny. Stylowe kinkiety ozdobione w kryształowe detale, oryginalne lampy wiszące o niepowtarzalnej stylistyce, ozdobne żyrandole w szlachetnych kolorach złota, srebra oraz miedzi. Do dekoracyjnego oświetlenia można również odnieść designerskie lampy o finezyjnych kształtach oraz ciekawe plafony halogenowe oraz ledowe.
Źródło: