
Oprawy oświetleniowe z nowymi inteligentnymi funkcjami
Można się spodziewać, że podczas marcowych targów Light + Building we Frankfurcie okaże się, że oprawy oświetleniowe przestaną spełniać jedynie funkcję oświetlania. Od pewnego czasu producenci zaczynają bowiem wyposażać je w coraz więcej inteligentnych funkcji, takich jak np. wbudowane czujniki ruchu i natężenia światła dziennego w otoczeniu, możliwość łączności bezprzewodowej i regulacji temperatury barwowej emitowanego światła. Można się także spodziewać, że w najbliższym czasie, wzorem branży komputerów, RTV i AGD, nowe generacje sprzętu oświetleniowego zaczną być oznaczane określeniem w rodzaju „IoT ready – gotowe na Internet Rzeczy (IoT)” lub podobnymi.
Układy sterowania zaczną być umieszczane w obudowach opraw oświetleniowych
Bluetooth uzyska przewagę wśród protokołów bezprzewodowego sterowania systemami oświetleniowymi
Po dwóch latach dyskusji i ustaleń, ratyfikowany został standard łączności bezprzewodowej Bluetooth. Do użytku wchodzi właśnie najnowsza wersja protokołu Bluetooth Mesh, która charakteryzuje się niskim zapotrzebowaniem na energię elektryczną i uwzględnia architekturę siatki kratowej. Dzięki temu każdy z węzłów sterowanej sieci może nie tylko wysyłać i odbierać pakiety danych do i z innego węzła, lecz również przekazywać je dalej w głąb sieci. Umożliwi to budowę dynamicznych, inteligentnych sieci oświetleniowych, w których każdy z węzłów będzie w stanie komunikować się z dowolnym innym węzłem. Zniknie zatem istniejący dotychczas, typowy limit zasięgu łączności, ograniczający możliwości sterowania oświetleniem. Można przewidywać, że w 2018 r. nowy protokół łączności przyczyni się do rozpoczęcia ekspansji oświetlenia typu IoT.
Stosowanie Li-Fi zacznie być częstszą praktyką
Można się spodziewać, że dzięki pierwszym certyfikowanym zestawom Li-Fi zawierającym sterownik i oprawę oświetleniową, zaprezentowanym pod koniec 2017 r., w tym roku Internet dostarczany za pośrednictwem światła widzialnego rozpocznie zdobywanie rynku. Pierwszymi użytkownikami będą prawdopodobnie wojsko i dyplomacja, czyli te sektory gdzie użytkownicy komputerów potrzebują systemu przesyłania danych wygodnego jak Wi-Fi , jednak pozbawionego jego wad.
W 2018 r. można spodziewać się pierwszych instalacji w pełni zasługujących na miano systemów oświetleniowych zgodnych z potrzebami człowieka (Human Centric Lighting), a nie tylko oświetlenia z możliwością regulacji temperatury barwowej światła. Zapotrzebowanie na takie systemy jest obserwowane szczególnie w krajach skandynawskich.
Oświetlenie stanie się częścią inteligentnych biur
Powszechne dążenie do racjonalizacji kosztów oświetlania terenów miejskich, ochrony środowiska przez ograniczenie zużycia paliw konwencjonalnych przeznaczanych na produkcję energii elektrycznej, kreowania atrakcyjnego wizerunku miast i budowania zadowolenia ich mieszkańców będzie skutkowało dalszym upowszechnianiem inteligentnych systemów sterowania oświetleniem terenów miejskich.