Silni i cyfrowi

22/10/2019

Podczas Kongresu we Francji, Grupa FEGIME zaprezentowała zarówno zasoby, jak i strategię, która zapewni rozwój firm członkowskich w perspektywie krótko i średnioterminowej.

 
Nazwa Fegime to akronim pochodzący z języka francuskiego: FEGIME oznacza „Federation Europeenne des Grossistes Independants en Materiel Electrique". Mimo to, bardzo długo czekaliśmy na to, by Kongres FEGIME odbył się właśnie we Francji. Cierpliwość się opłaciła: FEGIME France zasługuje na wielkie „Merci”.
 
Nicea i Lazurowe Wybrzeże są bajeczne. Rozkoszowaliśmy się cudowną plażą, słońcem i morzem. Wszystko to było wspaniałe, mimo to, tak jak miało to miejsce, co dwa lata w przeszłości, przygotowany został również program o odmiennym charakterze — spotkanie w zaciemnionym audytorium. Przekaz był jasny: na zewnątrz oświetlało nas słońce, natomiast wnętrze Sali Kongresowej rozświetlać miały nasze pomysły. Uczestnikom przedstawiono wyjątkowy program. Spotkanie dotyczyło cyfryzacji sektora elektrycznego oraz strategii FEGIME. Nigdy wcześniej nasza cyfrowa przyszłość nie wydawała się tak bliska pod względem technicznym. Aby zbliżyć się do niej jeszcze bardziej, firmy rodzinne wchodzące w skład FEGIME przygotowały wyjątkowy zestaw narzędzi, któremu podczas Kongresu nadano nazwę. FEGIME Connect to program cyfrowy, który ma na celu zagwarantowanie hurtownikom zrównoważonej przyszłości poprzez wykorzystanie wszystkich możliwości cyfryzacji.

 
Dobrym przykładem jest ELECTROtools: aplikacja, która oblicza wzory i podaje informacje techniczne dotyczące produktów. Jej użytkownicy mają również możliwość odwiedzenia sklepu internetowego swojego hurtownika FEGIME. Jednocześnie mogą oni także korzystać z największej w Europie bazy danych wyrobów elektrycznych. W ten sposób sprzedajemy kolejne produkty. Obsługujemy każdy rodzaj zakupów internetowych. Dzięki wykorzystaniu oprogramowania EDI możliwa jest ponadto elektroniczna wymiana dokumentów. Wszystkie aspekty kupna i sprzedaży są ze sobą połączone. A jako większościowy akcjonariusz firmy Geneon dostarczającej oprogramowanie, FEGIME nadal będzie wprowadzać innowacyjne rozwiązania. Staramy się skorzystać z jak największej liczby możliwości — taka jest myśl przewodnia „Strategii 2020+" przedstawionej przez Zarząd.

Koniec ze sprzedażą rzeczy
 
Czy wszystko stanie się cyfrowe? Nie — a nasz Kongres był tego najlepszym przykładem. Trudno o coś bardziej motywującego (a przy tym interesującego) niż osobista wymiana informacji i wrażeń. Co więcej, podczas tego rodzaju spotkań można się wiele nauczyć. Za przykład może posłużyć nam hasło: „Koniec ze sprzedażą rzeczy!". Na ekranie jest ono płaskie, pozbawione wyrazu. Ale jeśli profesor Carlo Alberto Carnevale Maffe z całą mocą wypowiada je ze sceny, zaczyna to dawać do myślenia.

 
Profesor z Mediolanu omówił zmiany będące wynikiem procesu cyfryzacji. Produkty fizyczne tracą na znaczeniu, podczas gdy coraz ważniejszą rolę ogrywają oprogramowanie i usługi oraz opcje łączenia produktów i usług. Trend kreowania nowych modeli biznesowych tego rodzaju nosi nazwę serwicyzacji. Przykład: klient nie kupuje już sprężarki, ale usługę dostawy sprężonego powietrza. Jest to całkowicie nowy sposób myślenia.
 
Oczywiście, w przyszłości nadal będziemy sprzedawać rzeczy, ale sprzedaż ta odbywać się będzie na zupełnie nowych zasadach. Co będzie to oznaczało dla hurtowni elektrycznych? Być może na przykład odejście od składowania towarów na rzecz przechowywania i tworzenia pomysłów.
 
Silny rozwój w skali globalnej
 
Baza danych FEGIME jest tylko jednym z przykładów współpracy wszystkich hurtowników elektrycznych należących do grupy FEGIME.Jest to wyjątkowe zjawisko wśród MSP: — Jesteśmy czymś więcej niż tylko grupą nabywców —stwierdza David Garratt, Dyrektor Zarządzający FEGIME. — Opracowujemy najlepsze narzędzia cyfrowe dla naszych firm rodzinnych, aby mogły kontynuować swoją działalność, jako pionierzy cyfrowej transformacji.

 
Ścisła współpraca pomiędzy członkami FEGIME zyskuje uznanie na arenie międzynarodowej, co w konsekwencji stymuluje nasz rozwój: na kongresie poznaliśmy naszych nowych kolegów z Argentyny. Santiago Rial i Fernando Gonzalez zaprezentowali oddział FEGIME Latam, który został uruchomiony 1 stycznia. Dodatkowo, do dalszego rozwoju przyczyniło się kilka nowych przedsiębiorstw z Europy Wschodniej.
 
Rozwój zewnętrzny przekłada się na silny rozwój wewnętrzny. Tę zależność można zaobserwować na przykładzie FEGIME France. Rynek francuski jest zdominowany przez międzynarodowe korporacje; w tym trudnym środowisku nasi francuscy koledzy uzyskali w ubiegłym roku wzrost na poziomie 7,8%, czyli 6% powyżej średniej rynkowej. Mamy nadzieję, że taka tendencja się utrzyma!
 
W stronę dynamicznej przyszłości
 
Do 2022 roku ponad 500 000 właścicieli małych i średnich przedsiębiorstw w Niemczech będzie poszukiwało swojego następcy — podobnie będzie to wyglądać w innych krajach. Pytanie brzmi: jak zabezpieczyć swoją przyszłość, chcąc jednocześnie pozostać niezależną firmą rodzinną? Aby odpowiednio podejść do tego problemu, FEGIME opracowało program FEGIME Future — podczas Kongresu w Nicei ta międzynarodowa grupa robocza omówiła kierunek rozwoju firm rodzinnych. Choć nie zdawali sobie z tego sprawy, uczestnicy Kongresu korzystali tym samym z wiedzy zdobytej przez członków Fegime FUTURE w ubiegłym roku, kiedy to grupa spotkała się z profesorem Carnevale Maffe na Uniwersytecie Bocconi. Teraz został on zaproszony do wzięcia udziału w Kongresie w charakterze prelegenta.

 
W trakcie swoich szkoleń członkowie grupy poznali również profesora Jeana Vanhoegaerdena z Ashridge Business School w Anglii. Profesor Vanhoegaerden jest psychologiem. W humorystyczny i przejrzysty sposób opowiedział, jak przygotować się do cyfrowej transformacji. Problem polega na tym, że postęp technologiczny jest bardzo szybki, dlatego ludziom trudno jest za nim nadążyć. W tym przypadku trzeba wykazać się cierpliwością. Jak powiedział Jean Vanhoegaerden: — Dziecko przychodzi na świat po dziewięciu miesiącach bez względu na to ile osób jest zaangażowanych w ten proces.
  
Nasza podróż w cyfrową przyszłość trwa. David Garratt ogłosił: — W 2021 roku Kongres odbędzie się w Rydze. — Z pewnością będzie to ciekawe wydarzenie, bo jeśli chodzi o cyfryzację, Łotwa należy do Ligi Mistrzów.
 

Źródło:
Silni i cyfrowi - Kongres Fegime Nicea