Zalety modernizacji oświetlenia w szkołach

26/06/2018
Rozwijająca się technologia LED umożliwia producentom oferowanie coraz wyższej  jakości oświetlenia, a inwestorom uzyskanie bardzo dużych oszczędności energii, wszystko przy zachowaniu norm i polepszeniu zarówno komfortu pracy, jak i samego oświetlenia. To  sprawia, że osoby zarządzające placówkami edukacyjnymi coraz częściej skłaniają się ku modernizacji.

Oświetlenie w szkołach

Chociaż pozornie mogłoby się wydawać, że generuje ona dodatkowe, wysokie koszty, to jednak okazuje się, że w efekcie końcowym daje ogromne oszczędności i to już po krótkim czasie użytkowania. Co więcej, wymiana oświetlenia ma niebagatelny wpływ na zdrowie, komfort oraz efektywność uczenia się i pracy użytkowników. Odpowiednio dobrane natężenie, barwa i równomierność oświetlenia, niwelujące efekt olśnienia mają dobroczynny wpływ na wzrok i lepszą koncentrację uczniów oraz nauczycieli.

Przykładem, w którym decyzja o modernizacji została podjęta po analizie aspektów ekonomicznych i ergonomicznych jest Społeczna Szkoła Podstawowa nr 3 i Społeczne Gimnazjum „Dębinka” z Poznania. W szkole tej firma Lena Lighting wymieniła oprawy świetlówkowe na ledowe uzyskując w ten sposób ponad 50% oszczędności w zużyciu energii, dzięki czemu koszty eksploatacji obniżyły się również o ponad połowę. Okazuje się, że po uwzględnieniu wszystkich kosztów zakupu i instalacji, szacunkowo inwestycja zwróci się już w drugim roku użytkowania.

– Celem wymiany oświetlenia w „Dębince” ze świetlówkowego na ledowe była poprawa jego jakości, przy jednoczesnym uzyskaniu oszczędności energii i obniżeniu kosztów eksploatacji. Ze względu na różną funkcjonalność pomieszczeń i różne ich wykończenie – modernizowaliśmy m.in. sale dydaktyczne, korytarze, sale gimnastyczne – dobrane oświetlenie musiało być zróżnicowane zarówno pod kątem parametrów technicznych jak i sposobu montażu. Zależało nam na kompleksowości obsługi – przygotowaniu projektu spełniającego normy oraz nasze oczekiwania i dostawie całości wymaganego oświetlenia. Przed przystąpieniem do modernizacji inżynierowie ocenili stan naszego oświetlenia, przygotowali profesjonalny projekt rozmieszczenia opraw oraz dostarczyli je zgodnie z ustalonym terminem. Efekt jest znakomity. Dzięki nowemu oświetleniu powierzchnia jest równomiernie oświetlona łagodnym światłem, nie powodującym efektu olśnienia. Nie mamy już problemów z kurzącymi się, mrugającymi i świecącymi różną barwą świetlówkami, wymagającymi ciągłych wymian. I co najważniejsze, znacznie zredukowaliśmy koszty eksploatacji. Rachunki za energię elektryczną obniżyły się o połowę! Jesteśmy w 100% usatysfakcjonowani, a niełatwą decyzję o modernizacji uważamy za strzał w dziesiątkę! – powiedział Adam Grabusa, Dyrektor Administracyjny szkoły.

Z wymiany oświetlenia zadowoleni są również rodzice, którzy często wspierają osoby zarządzające placówkami edukacyjnymi w pozyskaniu decyzji i środków publicznych na modernizacje. Ich zaangażowanie często ma duży wpływ na rozpoczęcie działania.

Źródło: