Przekaźniki firmy Relpol w systemach solarnych

Data publikacji: 
20.09.2017
System solarny składa się z generatora fotowoltaicznego, który stanowią panele słoneczne oraz inwertera sieciowego podłączonego do publicznej sieci energetycznej. System może również zawierać akumulatory do magazynowania energii słonecznej oraz ładowarkę akumulatorów zintegrowaną z inwerterem.
Wytwarzany przez panele słoneczne prąd elektryczny o napięciu stałym przekształcany jest przez inwerter w prąd przemienny oddawany następnie do sieci energetycznej lub pobierany przez odbiorniki podłączone bezpośrednio do układu.
Inwerter dostarcza energię podłączonym odbiornikom prądu przemiennego odpowiednio z akumulatorów systemu solarnego lub z sieci energetycznej gdyż umożliwia on przekierowanie energii bezpośrednio z wejścia sieci AC do wyjścia inwertera. Jeśli energia pochłaniana przez odbiorniki będzie większa niż dostarczana przez baterie słoneczne przetwornica DC/AC pracuje w trybie bypass czyli przechodzi na zasilanie z sieci publicznej. (Rys.1)
System solarny

Przekaźniki elektromagnetyczne w systemach solarnych mają 2 główne zastosowania: po stronie DC załączają/wyłączają napięcie DC wytwarzane przez ogniwa fotowoltaiczne, po stronie AC łączą/rozłączają cały układ z siecią energetyczną. Dostarczanie energii do publicznej sieci podlega specjalnym wymaganiom odnoszącym się do stosowanych przekaźników. Najważniejszymi są: przerwa zestykowa min. 1,5 mm oraz wytrzymałość przerwy zestykowej na udarowe napięcie o wartość 2500 V. Wszystkie wymogi określa niemiecka norma DIN VDE 0126-1-1.

Ze względów bezpieczeństwa systemy solarne muszą być wyposażone w automatyczny układ rozłączający sekcję generatora z siecią AC. Układ zabezpieczający jest najczęściej wbudowany w inwerter DC/AC. Jest on rozłączany dwuprzerwowo – wymagane są więc przekaźniki o konfiguracji układu stykowego typu 2Z – każdy zestyk rozłącza osobną linię – jeden linię fazową a drugi neutralną. Dla każdej linii wymagane są dwa zestyki połączone szeregowo. Separacja obwodu realizowana jest zatem przez dwa dwustykowe przekaźniki elektromagnetyczne.

Do takiego zastosowania Relpol oferuje specjalnie zaprojektowane zgodnie z wymogami normy DIN VDE 0126-1-1 przekaźniki typu RS35 oraz RS50 (Rys 2).Pierwszy z nich, o znamionowej mocy łączeniowej 8750 VA przeznaczony jest do mniejszych systemów solarnych instalowanych m.in. w domach jednorodzinnych, natomiast drugi o mocy 12500 VA przeznaczony jest do większych systemów przemysłowych.
Relpol oferuje również wyroby do rozłączania napięcia generowanego przez zespoły ogniw fotowoltaicznych czyli do zastosowania po stronie DC inwertera.

Przekaźniki do systemów solarnych od Relpol

Dla zapewnienia wysokiej wydajności inwertera istotne jest aby jego komponenty cechowały się jak najmniejszym poborem mocy.
Przekaźniki RS35/RS50 wyposażone są w cewki o znamionowym poborze mocy wynoszącym zaledwie 0,4 W. Emisję ciepła można znacząco jeszcze obniżyć poprzez redukcję napięcia zasilania cewek przekaźników po ich zadziałaniu.
Dla przekaźnika z cewką 12V minimalne napięcie zasilania przy pracy ciągłej może wynosić tylko 5V. Oznacza to pobór mocy na poziomie 85 mW co przekłada się na wysoką efektywność całego urządzenia.

Relpol oferuje również wyroby do rozłączania napięcia generowanego przez zespoły ogniw fotowoltaicznych czyli do zastosowania po stronie DC inwertera.
Rozłączanie układu po stronie DC jest często potrzebne nie tylko ze względów bezpieczeństwa czyli w przypadku awarii lecz również przy przeglądach serwisowych, czy też w celach testowych i pomiarowych. Są to przekaźniki RM83 i RM85 ze zwiększoną przerwą zestykową. Mogą one również służyć do rozłączania baterii akumulatorowej lub też być wykorzystane w układach kalibracji kąta pochylenia paneli solarnych.
Firma Relpol zapewnia przekaźniki do wszystkich zadań stawianych tego typu elementom w systemach solarnych.

Przekaźniki Relpol w systemach solarnych

Partnerzy

Szybki kontakt

Hurtownie Elektryczne
KOPEL Sp. z o. o.
ul. Polna 107, 87-100 Toruń

+48 (56) 669 14 00

Godziny otwarcia:
pn - pt: 7:00 - 16:00

Wyślij zapytanie

Newsletter